Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP zaprzeczył doniesieniom o planach wycofania lekcji religii ze szkół na rzecz katechezy parafialnej. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że obecna forma katechezy parafialnej nie ma nic wspólnego z tą z czasów PRL.
Kościół rezygnuje z religii w szkołach?
Bp Osial wyjaśnił, że w czasach PRL katecheza odbywała się w parafiach na wzór szkolny, z dziennikami i sprawdzaniem obecności. Obecnie katecheza parafialna skupia się na formacji wiary. "Jest to w dużej mierze katecheza, która przygotowuje do sakramentów: dzieci do pierwszej komunii św., młodzież do bierzmowania, młodych do małżeństwa, czy rodziców i chrzestnych przed chrztem dziecka, wprowadzając w osobistą, głęboką więź z Bogiem" - wyjaśnił bp Osial.
Czytaj także: Nie stać jej na ślub. Ksiądz zareagował natychmiast
Poinformował też, że odnowa katechezy parafialnej planowana na 2026 rok nie oznacza jej wprowadzenia od nowa, lecz dostosowanie do współczesnych realiów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katecheza parafialna cały czas funkcjonuje w Kościele katolickim w Polsce i nie jest prawdą, że będzie wprowadzona od 2026 roku — zaznaczył hierarcha. — Jeśli już mówimy o wrześniu 2026 r., to mamy na myśli pewną jej odnowę, której wytyczne będą brały pod uwagę zmiany cywilizacyjne — kontynuował.
Odnosząc się do publikacji prasowych, mówiących, że katecheza ma powrócić do parafii, bp Osiał podkreślił, że Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole. "Katecheza parafialna była i będzie konieczna dla kogoś, kto sam z własnej woli chce pogłębiać swoją wiarę" — zaznaczył bp Osial.
Odnowa katechezy
Obecnie w Polsce obowiązuje dyrektorium katechetyczne określające całą posługę katechetyczną w Kościele w naszej ojczyźnie z 2001 roku, w którym jest wyraźne rozróżnienie pomiędzy katechezą parafialną, a lekcją religii w szkole. Konferencja Episkopatu Polski pracuje nad nowym dokumentem, który określi zasady katechezy zarówno w parafiach, jak i w szkołach.
Odnowa katechezy nie wynika z tego, że Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło bezprawne i krzywdzące zmiany w organizacji lekcji religii, ale z tego, że chodzi o dobre wychowanie do wiary każdego człowieka — zaznaczył biskup.
Czytaj także: Kto zastąpi Jędraszewskiego? Nowe nazwiska na liście
Dwa zespoły pracują nad nowymi wytycznymi: jeden pod kierunkiem bp Osiala przygotowuje nową podstawę programową dla lekcji religii w szkołach, a drugi, pod kierunkiem bp Artura Ważnego, opracowuje wytyczne dla katechezy parafialnej.
Źródło: Polska Agencja Prasowa