Podczas mszy świętej w Środę Popielcową ksiądz wymawia znamienne "prochem jesteś i w proch się obrócisz". To wtedy głowy obecnych w kościele wiernych są posypywane popiołem - na znak oczyszczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Środa Popielcowa zapoczątkowuje okres Wielkiego Postu, który ma przygotować wiernych Kościoła katolickiego na zmartwychwstanie Jezusa.
Kiedy przypada Środa Popielcowa w 2025 r.?
Środa Popielcowa, podobnie jak Wielkanoc, jest świętem ruchomym. Zawsze wypada na 46 dni przez Wielkanocą. W tym roku będzie to 5 marca.
Środa Popielcowa - kogo obowiązuje post?
Katolicy w popielec powinni przestrzegać postu. Jest to post zarówno ilościowy, jak i jakościowy. Jego zasady zależą od wieku wiernego.
- Dorosłych od 18. do 60. roku życia obowiązuje ścisły post, czyli trzy posiłki bez mięsa. Przy założeniu, że tylko jedno z dań może być syte.
- Dzieci do 14. roku życia oraz młodzież do 18. zobowiązuje się do rezygnacji z posiłków z mięsem, ale bez z góry narzuconej ilości pokarmu.
To jednak nie koniec powściągliwości z okazji Środy Popielcowej. Przede wszystkim od tego dnia nie należy uczestniczyć w hucznych imprezach z głośną muzyką. Dodatkowo wiele osób decyduje się na swój wybrany post - może to być ograniczenie od alkoholu bądź innych używek, rezygnacja z social mediów czy słodyczy lub innych złych nawyków.
Popielec 2025. Czy należy iść na mszę?
Środa Popielcowa ma przede wszystkim wymiar duchowy. I chociaż udział we mszy świętej nie jest wówczas obowiązkowy, to księża zachęcają, aby także i ten dzień święty święcić. W okresie Wielkiego postu będzie jeszcze kilka okazji na odwiedzenie kościoła: droga krzyżowa, gorzkie żale, wielki czwartek, piątek i sobota.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.