Głos w tej sprawie zabrał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. - Są województwa w których współczynnik R (reprodukcji wirusa) spadł poniżej 0,5 - np. województwo mazowieckie. W ciągu tygodnia-dwóch możliwe poluzowanie obowiązków dotyczących noszenia masek w niektórych częściach kraju - przekazał, cytowany przez "Super Express".
W najgorszej sytuacji znajduje się obecnie Śląsk. To tam w ostatnich dniach notuje się najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Mieszkańcy województwa śląskiego nie powinni zatem spodziewać się rychłej rezygnacji z maseczek.
Pamiętajmy jednak, że póki co zakrywanie twarzy w przestrzeni publicznej jest konieczne. Zwolnieni z tego obowiązku jesteśmy tylko wówczas, gdy przebywamy w lesie lub parku narodowym. Maseczek nie muszą zakładać również sportowcy, ale wyłącznie podczas treningów.
Zobacz także: Afera maseczkowa. "Cały sprzęt będzie poddawany testom"
Czytaj także:
- Twarde dowody na winę Rosjan. Angela Merkel oskarża
- Niesamowite odkrycie astronomów. Zaobserwowali nową "superziemię"
Obowiązek noszenia maseczek. Kto jest z niego zwolniony?
Ministerstwo Zdrowia podaje na swojej stronie internetowej, kto nie musi zasłaniać twarzy w przestrzeni publicznej:
- dzieci do 4 lat,
- osoby, które mają problemy z oddychaniem (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia (okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane),
- osoby poruszające się samochodem - jeżeli pasażerowie mieszkają ze sobą,
- osoby poruszające się samochodem - jeżeli przebywa tam jedynie kierowca albo kierowca z dzieckiem do lat 4,
- pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej i obiektach handlowych. WAŻNE! Osoby, które bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów w tych miejscach, mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa!
- kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną,
- duchowni sprawujący obrzędy religijne,
- rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie,
- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujących zadania służbowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.