Początek astronomicznej wiosny 2024 to moment równonocy wiosennej. Wypada on wtedy, gdy Słońce przekracza równik niebieski, przemieszczając się z południowej na północną półkulę. Wiosna astronomiczna zaczyna się dokładnie w tym momencie i trwa aż do przesilenia letniego.
W 2024 roku równonoc wiosenna wypada w dniu 20 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada natomiast 21 marca. Ten termin jest oczywiście stały.
Czy można liczyć na piękny początek wiosny? Póki co trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prognozy ekspertów regularnie się zmieniają. Są jednak przesłanki ku temu, by przewidywać, iż niestety sam początek wiosny nie będzie zbyt dobry, jeśli chodzi o aurę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszy dzień wiosny: zwyczaje i wierzenia
W Polsce i krajach słowiańskich z okazji początku wiosny dochodzi do topienia Marzanny. Jest to tradycyjny zwyczaj symbolicznego pożegnania zimy i przywitania wiosny.
Polega na zrobieniu kukły ze słomy lub innych materiałów, która personifikuje zimę. Następnie Marzannę przynosi się nad rzekę lub jezioro i topi, co ma zapewnić dobre urodzaje i pomyślność w nadchodzącym roku.
Z wiosną nierozłącznie kojarzy się m.in. Wielkanoc. Tym razem wypada ona dość szybko, bo już 31 marca. 1 kwietnia czeka nas zatem nie tylko Prima Aprilis, ale i Lany Poniedziałek.
Wiosną celebrowany jest także Dzień Ziemi (22 kwietnia 2024). To globalne święto mające na celu promowanie świadomości ekologicznej i ochrony środowiska naturalnego.