Opóźnienie wprowadzenia centralnej rejestracji wizyt u kardiologa oraz na badania takie jak mammografia i cytologia budzi coraz większe zainteresowanie pacjentów. Pacjentów, którzy z nadzieją czekają na ułatwienia w dostępie do usług medycznych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).
Ministerstwo Zdrowia pierwotnie zapowiadało, że centralna e-rejestracja miała ruszyć już w lipcu tego roku. Tak się jednak nie stało. Minister zdrowia Izabela Leszczyna na początku sierpnia zapewniała, że uruchomienie rejestracji nastąpi wkrótce.
Jestem przekonana, że w sierpniu ruszymy z centralną e-rejestracją do kardiologa, na mammografię i cytologię. Pod koniec sierpnia bardzo chciałabym, żeby skorzystali z tego pierwsi pacjenci – mówiła w wywiadzie dla RMF FM Leszczyna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niestety, wspomniany termin ponownie się przesunął. Wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz wyjaśnił, że opóźnienia wynikają z problemów oraz licznych obowiązków, które spadły na resort.
Pomału to rusza, ta rejestracja rusza, wiemy, że zapowiedzi były inne, to efekt problemów, które na nas spadły i obowiązków, które mamy. Dopracowujemy szczegóły, jak e-rejestracja ma działać docelowo, gdy skończy się pilotaż – tłumaczył w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Jerzy Szafranowicz.
Obecnie NFZ zbiera zgłoszenia od placówek, które chcą wziąć udział w pilotażu centralnej rejestracji. Rozporządzenie dotyczące tego programu obowiązuje do czerwca przyszłego roku, a we wrześniu mają zostać podpisane umowy z wybranymi przychodniami i szpitalami. W dalszym etapie placówki te będą musiały dostosować swoje systemy informatyczne do wymogów programu, co oznacza, że realny termin startu e-rejestracji to październik tego roku.
Czytaj więcej: NFZ przyznał premie i nagrody pracownikom. Kwoty robią wrażenie.
Kolejne placówki zgłaszają chęć udziału w pilotażu
Jak podaje RMF FM, do tej pory co najmniej 42 placówki złożyły wnioski o udział w pilotażu, co pokazuje, że zainteresowanie jest spore. Najwięcej z nich zgłosiło chęć przekazywania wolnych terminów wizyt u kardiologa, co jest kluczowym elementem reformy mającej na celu zwiększenie dostępności do specjalistów.
Przedstawiciele NFZ podkreślają, że dla placówek uczestniczących w pilotażu przewidziano zachęty finansowe. Co ważne, nabór jest otwarty i ma charakter ciągły, co pozwala na systematyczne poszerzanie listy placówek biorących udział w programie.
Mimo przesunięć terminów, pacjenci mają nadzieję, że wprowadzenie centralnej e-rejestracji przyniesie realne korzyści i ułatwi dostęp do kluczowych usług medycznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.