Sieć 3G jest powoli wyłączana na całym świecie. W ubiegłym roku stało się jasne, że również Polska pójdzie w ślady innych państw — wyłączenie starej technologii na swoich masztach zapowiedziało dwóch operatorów: T-Mobile oraz Orange. Plus i Play nie podjęły jeszcze takiej decyzji.
Sieć 3G była pierwszą z powszechnym dostępem do internetu. To, co jeszcze na początku XXI wieku było rewolucją, z czasem okazało się niewystarczające. Obecnie oswajamy się już z nowocześniejszymi generacjami: 4G i 5G.
Jak informuje ''Gazeta Wyborcza'', sieć T-Mobile już zaczęła wyłączać sieć trzeciej generacji. Proces ma się zakończyć do kwietnia tego roku. Z kolei Orange działa nieco wolniej: planuje wyłączyć sieć 3G w latach 2024-2025.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto powinien wymienić telefon?
Po wyłączeniu sieci 3G, większość klientów nie odczuje żadnej zmiany. Ale decyzja operatorów to problem dla tych użytkowników, którzy nadal posługują się starszymi modelami telefonów, tymi sprzed 2016 roku.
Próbuję ogarnąć z moją mamą, czy jej stara nokia będzie działać po wyłączeniu 3G. Mama dostała już kilka SMS-ów o konieczności wymiany karty. Konsultant z salonu stwierdził, że musi kupić szybko nowy smartfon, bo stary telefon w każdej chwili może przestać działać — napisała czytelniczka ''Gazety Wyborczej''.
Niektóre telefony mogą utracić możliwość korzystania z transferu danych lub zostanie on bardzo ograniczony. Może się okazać, że konieczna będzie wymiana karty SIM na taką, która zapewni użytkownikowi dostęp do sieci 4G.
Użytkownicy, którzy korzystają wyłącznie z klasycznych rozmów telefonicznych i SMS-ów, nie powinni odczuć różnicy, ponieważ klienci T-Mobile i Orange nadal będą mogli wykonywać połączenia dzięki zasięgowi 2G. W przypadku osób, które chciałyby korzystać z Internetu w telefonie, zakup nowszego modelu prawdopodobnie będzie nieunikniony.
Dobra wiadomość jest taka, że modele telefonu z dostępem do sieci 4G można kupić już za 200-300 złotych (są wśród nich również te, które posiadają fizyczną klawiaturę).