Wybory 2020. Ustawa podpisana
Ustawa o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego została podpisana przez Prezydenta RP. Co to oznacza?
Czytaj także: Kiedy wybory? Senat przyjął ustawę
Jak będą wyglądać wybory prezydenckie w 2020 roku?
"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku z możliwością głosowania korespondencyjnego" - poinformował na Twitterze Błażej Spychalski, rzecznik Kancelarii Prezydenta RP.
Ustawa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną. Wyborcy będą mogli głosować w lokalach wyborczych, a chętni – korespondencyjnie. "Zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), daje też prawo startu nowym kandydatom" - czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.
Kiedy wybory prezydenckie w Polsce? Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poda termin wyborów
W świetle nowej ustawy o organizacji wyborów prezydenckich marszałek Sejmu ma obowiązek określenia kalendarza wyborczego po zasięgnięciu opinii PKW. Na wyznaczenie nowego terminu wyborów marszałek Sejmu ma 14 dni od momentu pojawienia się w Dzienniku Ustaw uchwały PKW, dotyczącej tego, że wybory nie mogły się odbyć 10 maja. Ta została opublikowana 1 czerwca.
Jak dowiedział się PAP, marszałek Sejmu Elżbieta Witem poda termin wyborów prezydenckich już w środę 3 czerwca. "W środę około południa marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich" - podał PAP na swoim profilu na Twitterze. Kiedy wybory się odbędą? Najprawdopodobniej Elżbieta Witek poda datę 28 czerwca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.