Środa Popielcowa jest ważnym świętem dla katolików. Rozpoczyna ona wielki post. Podczas mszy świętej ksiądz posypuje popiołem głowy wiernych. Czyni to na znak pokoju.
Wszyscy, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania postu. W Środę Popielcową nie można jeść mięsa, a poza tym należy spożyć tylko jeden posiłek do syta i dwa skromniejsze.
Wielki post to czas wyjątkowej zadumy nad męką Zbawiciela, której towarzyszą akty pokutne. W Środę Popielcową i Wielki Piątek katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły, czyli ograniczenie liczby posiłków w ciągu dnia do jednego do syta i dwóch lekkich. W całym okresie wielkiego postu nie należy brać udziału w zabawach i urządzać ich, czyli z tańcami i głośną muzyką. Z tego powodu w tym okresie rzadziej udziela się ślubów, ponieważ młoda para musiałaby zrezygnować z wystawnego wesela. Zakaz zabaw wynika z przykazań kościelnych ustalonych przez Episkopat Polski i obowiązuje na terenie naszego kraju. Jeżeli przebywamy za granicą np. na wycieczce, obowiązują nas przykazania ustalone przez kościół miejscowy - przekazał w rozmowie z "Faktem" w 2017 roku franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy Popielec 2023?
Tym razem Środa Popielcowa wypada 22 lutego. Jest to święto ruchome, które przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Co prawda nie jest to święto nakazane, ale Kościół zachęca do tego, by wziąć udział we mszy świętej.
Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Poza tym lekcje w szkołach odbywają się zgodnie z planem.
Środę Popielcową poprzedzi tłusty czwartek. Obchodzić będziemy go już 22 lutego. Wielkanoc tym razem czeka nas 9 kwietnia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.