Już niebawem wkroczymy w okres Wielkiego Postu. To 40-dniowy okres, który dla katolików ma ogromne znaczenie. To bowiem czas przygotowania się do świąt Wielkiej Nocy - wówczas w kościołach w całej Polsce odbywają się specjalne nabożeństwa, takie jak chociażby inscenizacje drogi krzyżowej. Okres Wielkiego Postu w każdym roku przypada na inne dni - jest to oczywiście związane z faktem, że Wielkanoc to święto ruchome.
Zanim jednak wkroczymy w ten czas, wiele osób z niecierpliwością oczekuje innego, znacznie bardziej oficjalnego święta - mowa o Tłustym Czwartku. To dzień, w którym zwyczajowo spożywamy - w dużych ilościach - różnorodne słodkie wyroby, takie jak pączki, oponki czy faworki.
Tradycyjnie już data Tłustego Czwartku jest ruchoma i związana z Wielkanocą. W tym roku przypada on na 8 lutego, symbolicznie otwierając ostatni tydzień karnawału.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To symboliczny koniec karnawału. Kiedy wypada Środa Popielcowa?
Zwieńczeniem okresu zabaw jest tradycyjnie Środa Popielcowa. W tym dniu w kościołach w całej Polsce odbywają się msze święte, podczas których katolicy biorą udział w obrządku posypania głów popiołem. Co ciekawe, tegoroczny Popielec wypada w dniu święta zakochanych, a więc Walentynki - 14 lutego.
Oznacza to, że tegoroczny karnawał zakończy się 13 lutego. Z kolei na tydzień przed Wielkanocą ma miejsce Niedziela Palmowa - w tym roku przypada ona na 24 marca. Wielkanoc w tym roku przypada natomiast wyjątkowo wcześnie, bowiem na 31 marca. Miłośnicy żartów i wkręcania innych osób z pewnością czekają natomiast na drugi dzień świąt Wielkiej Nocy - to właśnie wtedy, 1 kwietnia, przypada Prima Aprilis.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.