Nadejście wiosny jest równoznaczne ze zmianą czasu. Co roku w marcu przesuwamy wskazówki zegarów. Już niebawem nastąpi kolejna zmiana czasu z zimowego na letni.
Do zmiany czasu z zimowego na letni rokrocznie dochodzi w ostatni weekend marca. Tym razem wskazówkami będziemy manewrować w nocy z soboty (25 marca) na niedzielę (26 marca). Trzeba będzie "przeskoczyć" z godziny 2:00 na 3:00.
Nie są to dobre wieści dla śpiochów. Pośpimy bowiem godzinę krócej. Szansa na odrobienie tej godziny nastąpi dopiero w ostatni weekend października, gdy wrócimy do czasu zimowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiana czasu budzi mnóstwo kontrowersji. Jakiś czas temu pracownia IBRiS wykonała sondaż na zlecenie Radia Zet, w ramach którego postawiono pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem zmiana czasu na zimowy/letni powinna zostać zniesiona?". Wtedy aż 47,2 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 29,8 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "raczej tak".
Wiele osób oczekuje zniesienia zmiany czasu. Bywa to bardzo uporczywe. Przede wszystkim trzeba przystosować się do "nowej" rzeczywistości, co czasami trochę trwa.
Kiedy ostatnia zmiana czasu?
Wątek likwidacji zmiany czasu wzbudza bez wątpienia sporo emocji. Momentami wydawało się, że jest już blisko zniesienia tego obowiązku. Obecnie jednak nic nie wskazuje na to, by miał on niebawem zniknąć. Musimy być zatem gotowi na kolejne zmiany czasu.
A jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie? Badania wskazują na to, że zmiana czasu w rzeczywistości nie przynosi praktycznie żadnych korzyści ekonomicznych. Co gorsze, negatywnie wpływa ona nasze zdrowie. Przede wszystkim zmiana czasu oddziałuje na nasze samopoczucie, a ponadto zaburza rytm dnia, powoduje problemy ze snem i sprzyja silnym bólom głowy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.