Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Zapisz sobie ten termin

25

Polacy powoli zaczynają się zastanawiać, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Trochę do tego momentu jeszcze zostało, ale i tak warto mieć już na uwadze termin zmiany czasu. Kiedy będziemy przestawiać zegarki?

Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy? Zapisz sobie ten termin
Kiedy zmiana czasu? (Adobe Stock, Igor Stevanovic)

Od lat temat zmiany czasu budzi bardzo dużo kontrowersji. Pojawiały się pomysły zakładające zniesienie tego obowiązku. Póki co jednak nie doczekały się realizacji.

W przyszłym miesiącu zmienimy czas z letniego na zimowy. Dojdzie do tego w nocy z 26 na 27 października 2024 roku. Wówczas będzie trzeba przestawić zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dobra informacja jest taka, że dzięki temu zabiegowi będziemy spać godzinę dłużej. Ucieszą się więc wszystkie śpiochy!

Oczywiście w wielu przypadkach nie trzeba pamiętać o zmianie czasu. Nowoczesne urządzenia, jak choćby smartfony i telewizory, wprowadzają zmiany automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niż Boris dotarł do Włoch. Tysiące mieszkańców ewakuowanych w wyniku powodzi

Od 27 października w Polsce będzie zatem obowiązywać czas zimowy. Jest on naturalny dla naszej lokalizacji.

Czas letni, który niebawem przestanie obowiązywać, został wprowadzony w celu oszczędzania energii oraz po to, aby wydajniej korzystać ze światła słonecznego. Zmiany czasu na letni w Polsce obowiązywały w okresie międzywojennym, a także w latach 1946-1949 oraz 1957-1964. Od 1977 roku stosowane są nieprzerwanie

Ostatnia zmiana czasu?

Aktualnie wiele osób czy instytucji kwestionuje sens zmiany czasu na letni. Ten zabieg wprowadza pewne komplikacje. Chodzi choćby o to, że pociągi, które kursują w nocy, muszą zatrzymywać się na godzinny postój na stacjach. Pracownicy na nocnych zmianach muszą natomiast pracować godzinę dłużej.

Unijna dyrektywa z 2019 roku zakładała, że zmiana czasu zostanie zniesiona w marcu 2021 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli stwierdzić, że inicjatywa leży po stronie państw członkowskich. Prace nad planowanymi zmianami zostały w pewnym momencie zawieszone. Doprowadziła do tego między innymi pandemia COVID-19. Wobec tego nic nie wskazuje na to, że najbliższa zmiana czasu będzie dla nas już ostatnią.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić