Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Bogdan Kicka
Bogdan Kicka | 

Kiedy zmienić opony na letnie? Jest jedna ważna zasada

12

Za nami nie tylko pierwsze dni kalendarzowej wiosny, ale również dni, kiedy słoneczna aura bardzo pozytywnie nas zaskoczyła. Już na początku kwietnia mamy ponad 20 stopni Celsjusza, a prognozy zapowiadają ocieplenie. Czy to oznacza, że już czas pomyśleć o wizycie w warsztacie, aby wymienić opony?

Kiedy zmienić opony na letnie? Jest jedna ważna zasada
Policja sprawdza opony. Czy pora zacząć używać letnich? (Materiały prasowe, Policja)

Znalezienie idealnego momentu na zmianę opon z zimowych na letnie nie jest wcale takie proste, ponieważ zależy to od wielu czynników. Ogólnie przyjmuje się, że warto rozważać wymianę na opony letnie, gdy średnia dobowe temperatura stale przekracza 7 stopni Celsjusza.

Z kolei jesienią zaleca się wymienić opony letnie na zimowe już na początku sezonu, aby uniknąć niespodzianek w postaci pierwszego śniegu czy przymrozków.

Dla przykładu, w Niemczech obowiązuje zasada "od października do Wielkanocy" jako nieoficjalny przewodnik, ale przepisy mogą wymagać korzystania z opon zimowych w odpowiednich warunkach pogodowych. Złamanie tego zakazu grozi mandatem, a w razie kolizji czy wypadku, problemami z ubezpieczeniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mechanik w Tajlandii usiadł i zajął się telefonem. Nagle stało się coś strasznego

W Polsce nie ma jeszcze prawnego wymogu używania opon zimowych podczas zimy. Jednakże niektórzy uważają, że korzystanie z opon letnich w zimowych warunkach może być interpretowane jako prowadzenie pojazdu nieprzystosowanego do bezpiecznej jazdy, co może być traktowane jako wykroczenie.

Czas zmienić opony na letnie?

Ze względu na specyfikę naszego klimatu, przestawienie się na opony letnie pod koniec marca czy na początku kwietnia może być zbyt pochopną decyzją.

Kiedyś było więcej argumentów przemawiających za wcześniejszym przejściem na opony letnie. Opony zimowe używane na suchym i mokrym asfalcie były głośniejsze niż letnie, powodowały większe opory toczenia i nie radziły sobie tak dobrze z hamowaniem na mokrej nawierzchni. Co więcej, znacznie szybciej zużywały się przy wyższych temperaturach.

Dzięki postępowi technologicznemu, nowoczesne opony zimowe dostępne na naszym rynku (nie licząc specjalistycznych opon "arktycznych" czy kolcowanych) nie sprawiają już takich problemów. Ich wydajność na suchej i mokrej nawierzchni, pod kątem bezpieczeństwa i komfortu jazdy, jest zazwyczaj na bardzo dobrym poziomie.

Można również rozważyć opcję zakupu opon całorocznych zamiast letnich, eliminując tym samym konieczność dwukrotnej zmiany opon w ciągu roku. To rozwiązanie może być szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie planują dużych przebiegów i dla których obecne opony zimowe są już na wykończeniu.

Dla tych, którzy pokonują więcej kilometrów, pozostanie przy oponach sezonowych nadal będzie najlepszym wyborem.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić