Przemówienie północnokoreańskiego przywódcy miało miejsce w piątek, na zakończenie 4. posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego Partii Robotniczej Korei. Zbiegło się w czasie z 10. rocznicą przejęcia przez Kim Dzong Una władzy w kraju.
Głównym zadaniem stojącym przed naszą partią w przyszłym roku jest zapewnienie realizacji pięcioletniego planu i doprowadzenie do przełomu w rozwoju państwa i poprawienie poziomu życia ludzi – podkreślił przywódca Korei Północnej.
Czytaj także: Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że Kim Dzong Un nie żyje. Zauważyli jeden szczegół
Wystąpienie Kim Dzong Una. Przywódca stawia na rozwój wsi
Jak donoszą północnokoreańscy informatorzy, Kim Dzong Un mówił także m.in. o poprawie stosunków dyplomatycznych z Koreą Południową i Stanami Zjednoczonymi. Oficjalne transkrypcje przemówienia nie zawierają jednak wzmianki na ten temat. Pojawiają się jedynie enigmatyczne słowa o "poprawie relacji koreańskich".
Wystąpienie Kim Dzong Una dotyczyło również wielu kwestii wewnętrznych, takich jak rozwój wsi, mundurki szkolne i potrzeba rozprawienia się z "niesocjalistycznymi praktykami". Północnokoreański przywódca mówił m.in. o wybudowaniu fabryki traktorów. Komentatorzy podkreślają, że duży nacisk na rozwój wsi to strategia populistyczna.
Kim może być świadomy, że ujawnianie wyrafinowanych planów rozwoju wojska, podczas gdy ludzie poza Pjongjangiem cierpią na niedobory żywności i trudne warunki życia, może nie być w tym roku dobrym pomysłem – ocenił założyciel serwisu NK News Chad O'Carroll.
Główne osiągnięcia Korei Płn. w 2021 roku. "Rozwój jednego systemu uzbrojenia za drugim"
W sobotnim podsumowaniu 2021 roku w północnokoreańskich mediach jako jedno z kluczowych osiągnięć wymieniono "rozwój jednego ultranowoczesnego systemu uzbrojenia za drugim". Kim Dzong Un oceniać miał wcześniej, że są one potrzebne, aby stawić czoła niestabilnej sytuacji międzynarodowej. Zdaniem analityków, fabryka traktorów, o której wspomniał dyktator, ma tak naprawdę służyć do budowy pojazdów przewożących rakiety bliskiego i dalekiego zasięgu.
Sprawozdania z przemówienia Kima nie wspominają o wezwaniach ze strony Stanów Zjednoczonych do rozmów ws. denuklearyzacji. Pjongjang miał zapowiedzieć wcześniej, że jest otwarty na dyplomację, ale amerykańskie zabiegi wydają się "puste", podczas gdy "wrogie działania", takie jak ćwiczenia wojskowe i sankcje, wciąż trwają.
Czytaj także: Kim Dzong Un chudnie w oczach. "Je coraz mniej"
Obejrzyj także: 10 lat reżimu Kim Dzong Una. Tak rządzi autorytarny przywódca Korei Północnej
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.