Rakieta KSLV-II Nuri, ozdobiona flagą narodową, wystartowała w czwartek o godzinie 17 czasu lokalnego (godz. 10 czasu polskiego) z Centrum Kosmicznego Naro – jedynego portu kosmicznego w kraju, zlokalizowanego na małej wyspie u południowego wybrzeża. Zabrała ze sobą w kosmos atrapę satelity - 1,5-tonowy blok ze stali nierdzewnej i aluminium.
Pierwszy raz w historii
Rakieta Nuri, czyli "świat", to pierwszy w kraju kosmiczny pojazd nośny zbudowany w całości przy użyciu rodzimej technologii. Została zaprojektowana tak, aby umieścić 1,5-tonowe ładunki na orbicie od 600 km do 800 km nad Ziemią. 200-tonowa, trzystopniowa rakieta jest napędzana pięcioma 75-tonowymi silnikami rakietowymi.
To test przed dalszymi działaniami kosmicznymi kraju. Korea Południowa próbuje teraz zostać 10. krajem, który wyśle satelitę w kosmos za pomocą własnej technologii. Urzędnicy twierdzą, że taka zdolność byłaby kluczowa dla ambicji kraju, które obejmują plany wysyłania bardziej zaawansowanych satelitów komunikacyjnych i pozyskiwania własnych satelitów wywiadu wojskowego.
Kraj ma również nadzieję na wysłanie sondy na Księżyc do 2030 roku. Urzędnicy zaprzeczają, jakoby NURI miało jakiekolwiek zastosowanie jako broń - podaje "Reuters".
Start, który obserwował prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, został opóźniony o godzinę, ponieważ inżynierowie potrzebowali więcej czasu na zbadanie zaworów rakiety. Pojawiły się również obawy, że silne wiatry będą stanowić wyzwanie dla pomyślnego startu. Do sieci trafiło wideo, na którym widać 200-tonowa rakietę wznoszącą się w powietrze z jasnożółtymi płomieniami wystrzeliwanymi z silników
Korea Południowa wystrzeliła już wcześniej rakietę z portu kosmicznego Naro w 2013 roku. Pojazd zbudowano głównie przy użyciu rosyjskiej technologii. Misja nastąpiła po latach opóźnień i kolejnych niepowodzeń. Rakieta o nazwie Naro osiągnęła pożądaną wysokość podczas pierwszego testu w 2009 roku, ale nie zdołała wyrzucić satelity na orbitę, a następnie eksplodowała wkrótce po starcie podczas drugiego testu w 2010 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.