Inwazja kleszczy rozpoczyna się wraz ze wzrostem temperatury, a więc zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia. Tegoroczna zima była jednak łagodna i dość ciepła – kleszcze zaczęły więc atakować już w lutym - zauważają leśnicy.
Tylko kilka pierwszych symptomów wiosny wystarczyło, by te małe i niewinnie wyglądające pajęczaki ponownie wznowiły swoją aktywność po zimowej przerwie - dodają.
Co zrobić, gdy zauważysz na swojej skórze kleszcza?
- Jeśli stwierdzisz kleszcza na własnej lub zwierzęcej skórze, nie próbuj sposobów niesprawdzonych, mogących wyłącznie pogorszyć sytuację.
- Nie natłuszczaj miejsca oraz nie traktuj żadnymi środkami mogącymi zawierać w swoim składzie alkohol
- Kleszcza nie należy również wykręcać. Możesz go usunąć prostym ruchem wyciągając ku górze za pomocą pęsety
- Miejsce po kleszczu uważnie obserwuj przez kilka kolejnych dni. Gdy pojawią się niepokojące oznaki tj. rumień dookoła miejsca ukąszenia lub objawy towarzyszące grypie udaj się do specjalisty
Bądźmy ostrożni i uważni, a wracając ze spaceru po lasach lub łąkach kontrolujmy dokładnie siebie oraz swojego domowego pupila - ostrzegają leśnicy.
Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym. Mogą one dawać różne objawy u ludzi w zależności od wrażliwości układu odpornościowego.
Kleszcze poprzez ukłucie mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne. W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.
Zobacz także: Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl