Wodociągi Zachodniopomorskie, obsługujące 28 gmin w województwie zachodniopomorskim, znalazły się pod lupą UOKiK po sygnałach od konsumentów. Przedsiębiorstwo miało żądać od odbiorców wody pokrycia kosztów napraw awarii przyłączy wodociągowych na odcinkach poza granicami ich nieruchomości, czyli między posesją a główną siecią wodociągową.
Zdaniem Urzędu takie praktyki mogą stanowić nadużycie pozycji dominującej na rynku. UOKiK powołuje się na orzecznictwo Sądu Najwyższego, według którego to przedsiębiorstwa wodociągowe powinny ponosić koszty usuwania awarii na wspomnianych odcinkach.
Sądy jasno wskazują, że koszty naprawy przyłącza poza nieruchomością odbiorcy powinny obciążać wodociągi — podkreślił prezes UOKiK Tomasz Chróstny w komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową. Dodał, że wobec spółki wszczęto postępowanie antymonopolowe, a grożąca kara może wynieść do 10% rocznego obrotu firmy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koszty napraw powinno ponosić przedsiębiorstwo wodociągowe
W 2017 roku Sąd Najwyższy, w uchwale siedmiu sędziów, sprecyzował definicję przyłączy oraz zasady ich własności, co wpływa na kwestię pokrywania kosztów usuwania awarii. Sąd uznał, że przedsiębiorstwo wodociągowe przejmuje w posiadanie przyłącze najpóźniej z chwilą podłączenia go do sieci.
Kolejne wyroki Sądu Najwyższego potwierdziły to stanowisko, orzekając m.in., że odcinek przyłącza od granicy nieruchomości do sieci stanowi integralną część sieci wodociągowej. Oznacza to, że służy on do dostarczania wody i jest wykorzystywany przez przedsiębiorstwo wodociągowe.
W praktyce mieszkaniec musi sfinansować budowę przyłącza wodociągowego na całej jego długości, w tym również poza swoją posesją. Jednak koszty napraw awarii na odcinku znajdującym się poza granicą nieruchomości powinno ponosić przedsiębiorstwo wodociągowe.
Czytaj także: Tragiczna śmierć 26-latki. Podejrzany pochodzi z Rwandy
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.