LitPol Link, działający od 2015 roku, łączy stacje Ełk Bis w Polsce z Alytus na Litwie. To dwutorowe połączenie o napięciu 400 kV jest kluczowe dla planowanej synchronizacji systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, proces ten ma nastąpić 8 lutego 2025 roku, dzień po odłączeniu się tych krajów od rosyjskiego systemu IPS/UPS.
Przygotowania do tego strategicznego kroku trwały 15 lat. W związku z tym PSE zwiększa swoje działania ochronne, wykorzystując śmigłowce i drony do monitorowania bezpieczeństwa linii i stacji. Prezes PSE, Grzegorz Onichimowski, podkreśla, że ochrona infrastruktury jest priorytetem dla spółki, która współpracuje z lokalnymi służbami oraz sąsiadami w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Spółka dysponuje własnymi śmigłowcami i dronami, które znacznie ułatwiają monitorowanie bezpieczeństwa linii i stacji - przekazuje PSE w komunikacie cytowanym przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z uwagi na napiętą sytuację geopolityczną w Europie, PSE planuje dodatkowe wzmocnienie zasobów technicznych związanych z ochroną urządzeń przesyłowych. Śmigłowce spółki są wyposażone w zaawansowane urządzenia, które umożliwiają ocenę stanu infrastruktury oraz wykrycie potencjalnych zagrożeń występujących w jej pobliżu.
Współpraca międzynarodowa
W połowie stycznia Litwa poinformowała o wzmocnieniu ochrony mostu energetycznego LitPol Link w Olicie, przekazując odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo litewskiej Służbie Bezpieczeństwa Publicznego. To działanie jest częścią szerszej współpracy międzynarodowej, mającej na celu zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa energetycznego w regionie.
Odłączenie się Litwy, Łotwy i Estonii od poradzieckiego systemu IPS/UPS oraz synchronizacja z obszarem Europy Kontynentalnej CESA to krok ku większej niezależności energetycznej. Oprócz LitPol Link, kraje bałtyckie dysponują trzema podmorskimi połączeniami: NordBalt łączącym Kłajpedę z Nybro w Szwecji oraz dwoma kablami Estonia-Finlandia, EstLink 1 i EstLink 2. Te działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i integrację z europejskim rynkiem energetycznym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.