Lokale wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego czynne były od godz. 7:00 do 21:00, a Polacy wybierali w sumie 53 europosłów z 13 okręgów. Jak dowiadujemy się z pierwszych szacunków, frekwencja wyniosła tym razem około 39 procent.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Triumf Koalicji Obywatelskiej
Według wyników exit poll, podanych przez TVN24, Koalicja Obywatelska osiągnęła wynik 38,2 proc., a Prawo i Sprawiedliwość wynik 33,9. To pierwsza wyborcza porażka PiS-u od dekady, a dokładnie od wyborów do PE w 2014 roku.
Zaraz za nimi uplasowały się Konfederacja i Trzecia Droga z wynikami kolejno 11,9 proc. i 8,2 proc. Próg wyborczy przekroczyła także Lewica, choć z wynikiem raptem 6,6 proc. Gdyby te wyniki były ostateczne, to by znaczyło, że Koalicja Obywatelska wprowadzi do Parlamentu Europejskiego 21 posłów, a Prawo i Sprawiedliwość 19 posłów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Przedwyborcze sondaże
Ostatni przed wyborami sondaż, jaki dla Wirtualnej Polski przygotowało United Surveys, wykazywał, że pierwsze miejsce w wyborach należało do Prawa i Sprawiedliwości, na które miało zagłosować 31,7 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 31,1 proc. ankietowanych, planowało oddać głos na Koalicję Obywatelską.
Następnie w sondażach widać było przepaść. Podium zamykała Konfederacja, na którą oddanie głosu deklarowało 9,9 proc. ankietowanych, a już za nimi znalazła się Trzecia Droga, z wynikiem 8 proc. Kolejna współrządząca obecnie w kraju partia, Lewica, w sondażach mogła liczyć na głosy 7,8 proc. wyborców.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Tak będą liczyć głosy
Wybory do Parlamentu Europejskiego trwały w krajach członkowskich od 6 do 9 czerwca 2024 r. W sumie do Parlamentu Europejskiego wybranych zostanie 720 europosłów, którzy w PE będą zasiadać do 2029 roku.
Głosy, oddane na poszczególnych kandydatów, są zliczane dwuetapowo. Najpierw ustala się, ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom i które z nich przekroczyły 5-procentowy punkt wyborczy.
Dopiero w drugim etapie rozpoczyna się obsadzanie 53 mandatów, które trafiają do partii, jakie uzyskały największe poparcie w skali całego kraju.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Podział mandatów
Jeżeli wyniki exit poll się potwierdzą, wówczas Koalicja Obywatelska otrzyma 21 mandatów w Parlamencie Europejskim, Prawo i Sprawiedliwość 19 mandatów, a Konfederacja 6 mandatów. Tylko 4 miejsca w PE trafią do kandydatów Trzeciej Drogi, zaś 3 uzyska Lewica. To wstępny podział, który może jeszcze ulec nieznacznym korektom.
Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ma podać 10 czerwca.
Czytaj także: Mocny wpis Donalda Tuska. "Pokażcie, że macie ich dosyć"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.