Trwa już trzynasty dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Minionej nocy zbombardowane zostały kolejne miasta. Kobiety, dzieci i osoby starsze uciekają z ogarniętego wojną kraju. Najwięcej osób, już ponad milion, dotarło do Polski.
Tysiące uchodźców ulokowano w Warszawie, jednak najwięcej wciąż jest ich w przygranicznych województwach: podkarpackim i lubelskim. Pani Magda z Lublina, której historie opisuje "Dziennik Wschodni", postanowiła przyjąć uciekające przed wojną osoby do swojego domu.
W internecie kobieta ogłosiła, że przygotowuje lokum, ale potrzebowała wsparcia w umeblowaniu pokoi, kuchni i łazienki. Odzew był natychmiastowy.
W czwartek z krewnymi męża pojechaliśmy na trzy samochody do Hrubieszowa. Zabraliśmy stamtąd 12 osób i przywieźliśmy do nas - opowiada pani Magda. - To było 7 kobiet i 5 dzieci. Dwie z tych pań nie były zadowolone z warunków, mówiły że jest za głośno, więc odwiozłam je do punktu recepcyjnego w Zamościu. Pozostałe osoby zostały - relacjonuje kobieta.
Ukrainki chciały nowy lokal
Wspomniane warunki kilka dni później stały się źródłem niemałego zamieszania. Do Ukrainek przyjechały urzędniczki z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pojawił się również strażak z Chomęcisk, który miał przetransportować bagaże cudzoziemek. Jak czytamy, na miejsce dotarła również policja. Dlaczego?
Kobieta usłyszała, że warunki mieszkalne były dla Ukrainek nie do zaakceptowania. Jak podkreśla Anna Molas, kierownik GOPS, kobiety poprosiły urzędniczki o znalezienie nowego lokum.
Obiecałyśmy się zorientować, uprzedzając, że być może kilka dni jednak zostaną tam, gdzie są. Ale po powrocie do urzędu okazało się, że te panie mogą być zakwaterowane w dawnym pałacu w Udryczach (prywatni właściciele oddali tam do dyspozycji uchodźców pensjonat i domki - red.) - podsumowała Magdalena Denkiewicz-Proć, pracownica GOPS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.