Małgorzata Żubka w 2020 roku zabiegała o terminację swojej ciąży z powodu wykrycia u płodu poważnych wad genetycznych.
Jak podkreśla "Gazeta Wyborcza", prof. D., do którego pacjentka się zgłosiła, według jej relacji miał zachowywać się nieuprzejmie i opryskliwie, podważał przyniesione przez nią dokumenty, próbował ją zbyć i nie chciał wydać pisemnej odmowy przeprowadzenia zgodnego z ówczesnym prawem zabiegu. - Usłyszałam od lekarza, że nie będzie po kimś sprzątał - mówiła.
Czytaj także: Reakcja żony ministra PiS na wynik wyborów. "Kochanie"
Sprawą zajmował się Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Bydgoskiej Izby Lekarskiej, który uznał, że nie będzie rozpoczynał postępowania w tej sprawie. Małgorzata Żubka znalazła inny szpital, a teraz zamierza walczyć o swoje prawa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Postanowiła zaskarżyć postanowienie okręgowego rzecznika odpowiedzialności. Skorzystała z pomocy organizacji FEDERA i NFZ pozytywnie rozpatrzył jej skargę, potwierdzając naruszenie jej praw.
Czytaj także: Tak mieszka Krzysztof Bosak. Będziecie zaskoczeni
Jak podkreśla pomorska.pl, jeśli sąd lekarski uzna położnika winnym przewinienia zawodowego, to zgodnie z ustawą z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, może zostać ukarany upomnieniem, naganą, karą pieniężną.
Prawo przewiduje również w takiej sytuacji orzeczenie wobec medyka zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat. Zarząd szpitala obecnie nie komentuje całej sprawy.
Terminacja ciąży. Co mówi prawo?
Choć po wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. (sygn. akt K 1/20) nie jest dopuszczalna w Polsce terminacja ciąży z powołaniem się na przesłankę embriopatologiczną, to wciąż zgodne z prawem jest wykonywanie aborcji w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia pacjentki.
Ustawa określa wyczerpująco warunki, jakie powinna spełnić kobieta chcąca skorzystać z procedury aborcji. W szczególności aborcja w sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia jest warunkowana zgodą kobiety oraz potwierdzeniem przez lekarza innego niż dokonującego przerwania ciąży okoliczności uzasadniających terminację ciąży.