Ciało Jacka Jaworka, jednego z najbardziej poszukiwanych przestępców w Polsce, zostało pochowane na jednym z cmentarzy. Policja zatrzymała 74-letnią kobietę, podejrzewaną o pomoc w ukrywaniu mężczyzny.
Jacek Jaworek był ścigany za potrójne morderstwo, które miało miejsce w Borowcach na początku lipca 2021 roku. Zabił swojego brata, jego żonę oraz syna. Po brutalnej zbrodni Jaworek zniknął, a organy ścigania przez trzy lata prowadziły intensywne poszukiwania. Hipotezy dotyczące losów zabójcy obejmowały m.in. samobójstwo lub ucieczkę za granicę.
Przeczytaj też: Arabowie o wadach Zakopanego. Nie wszystko im się podoba
Finalnie ciało Jaworka znaleziono w piątek, 19 lipca, obok boiska w Dąbrowie Zielonej, w pobliżu miejsca zbrodni na dzień przed rocznicą pogrzebu zamordowanej rodziny. Przy ciele mężczyzny znajdowała się broń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po śmierci Jaworka sprawy przybrały nowy obrót. W czwartek, 8 sierpnia, policja zatrzymała 74-letnią kobietę, która podejrzewana jest o ukrywanie przestępcy. Jak się okazało, to jego daleka krewna.
To mogła być sympatia, dług wdzięczności albo pokrewieństwo – mówi "Faktowi" dr Jerzy Pobocha, biegły i ekspert z zakresu psychiatrii sądowej.
Warto jednak zastanowić się, dlaczego 74-latka zdecydowała się pomóc mężczyźnie odpowiedzialnemu za tak straszną zbrodnię.
Nie ma co się dziwić. Mogła nawet nie wiedzieć o zdarzeniu. Mogła też o nim wiedzieć, a mimo to godziła się na taką sytuację. Przemawiają za tym wrodzone instynkty opiekuńcze u kobiet. Są one uwarunkowane biologicznie, społecznie, kulturowo – twierdzi dr Pobocha w rozmowie z "Faktem".
Ekspert podkreśla, że kobieta prawdopodobnie była jedyną osobą pomagającą zabójcy. - Jaworek chciał zniknąć raz i na długo. Unikałby przemieszczania się. Wybrał osobę, która jest samotna i izolująca się od ludzi. Najpewniej był ukrywany w piwnicy – stwierdza biegły.
Współczucie i emocje również mogły odegrać rolę w decyzji dalekiej krewnej Jaworka.
Motywacje i okoliczności mogą być różne. To mogły być emocje. Być może zrobiło się jej żal poszukiwanego, który jest ścigany, któremu grozi więzienie. Zadziałało współczucie, samarytańskie odczucie, by pomóc "biednemu człowiekowi", który zabił trzy osoby. Zdarzają się takie przypadki – zauważa dr Pobocha.
Śledztwo w tej sprawie trwa, a motywacje 74-latki będą poddawane dalszej analizie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.