Dyskusja na temat zmian w ordynacji trwała z przerwami prawie 70 lat. Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zdecydował w końcu, że kobiety także będą mogły prowadzić parafie, a także zostawać biskupami
Kobiety będą mogły prowadzić parafie
Dotychczas kobiety pełniły funkcje diakonów i mogły udzielać sakramentów oraz odprawiać nabożeństwa. Polski Kościół Ewangelicko-Augsburski był jednym z ostatnich w Europie, który nie dopuszczał kobiet do ordynacji na księży.
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. Jerzy Samiec zaapelował o szacunek dla tych, którzy sprzeciwili się wnioskowi. Wniosek został przyjęty 45 głosami. 13 osób było przeciw, a 1 wstrzymała się od głosu. Do przegłosowania konieczna była większość kwalifikowana 2/3 głosów.
Czytaj także: Pedofilia w Kościele. Abp Gądecki krytykuje Watykan
Do tej pory mieliśmy możliwość dopuszczenia do posługi diakona mężczyzn i kobiet. Natomiast do posługi prezbitera, powszechnie nazywanego księdzem, tylko mężczyzn. Natomiast decyzja synodu spowodowała, że do posługi prezbitera, czy w przyszłości biskupa, mogą być ordynowane osoby bez względu na płeć - podkreślił biskup
Pierwsze zmiany w funkcjach kościelnych weszły w życie w 1963 roku. Absolwentkom teologii umożliwiono wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego. Kobiety mogły zatem nauczać, odprawiać nabożeństwa i zajmować się pracą duszpasterską w parafiach.
W 1999 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski dopuścił kobiety do posługi diakona. W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji uznała, że nie ma przeszkód ku temu, by kobiety zostały dopuszczone do ordynacji na księży.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.