Papież Franciszek podjął ostateczną decyzję. Kobiety będą pełniły większą rolę w Kościele. W marcu informowaliśmy o tym, że na mocy nowej reformy wszyscy ochrzczeni katolicy świeccy będą mogli kierować większością departamentów Watykanu. Dotyczy to także kobiet, które do tej pory nie zajmowały stanowisk w kościelnych urzędach.
Czytaj także: Przełom w Kościele. Kobiety mogą więcej
Od 5 czerwca w życie weszła nowa konstytucja o Kurii Rzymskiej. 54-stronicowy dokument nosi tytuł "Praedicate Evangelium" ("Głoś Ewangelię"). W preambule pojawia się zapis mówiący o tym, że "papież, biskupi i inni wyświęceni ministrowie nie są jedynymi ewangelizatorami w Kościele". Od teraz większą rolę w Kościele mają też kobiety.
Papież Franciszek mianował trzy kobiety do watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów. Dyskateria to inaczej urząd administracyjny Kościoła katolickiego. "Ta nominacja jest odpowiedzią na pragnienie Ojca Świętego, by dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej" - pisze serwis katolicki "Vatican News".
Od teraz, trzy wybrane kobiety będą miały wpływ między innymi na wybór nowych biskupów. Watykan podaje nazwiska nowych "urzędniczek katolickich". W Dykasterii ds. Biskupów zasiądą dwie siostry zakonne, Raffaella Petrini i Yvonne Reungoat. Będzie im towarzyszyła Maria Lia Zervino, przewodnicząca Światowej Unii Katolickich Organizacji Kobiecych.
Kim są pierwsze kobiety mianowane na wysokie stanowiska w watykańskiej Dykasterii ds. Biskupów?
Raffaella Petrini jest franciszkańską zakonnicą. Już 4 listopada 2021 roku papież Franciszek mianował ją na urząd Sekretarza Generalnego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Została pierwszą kobietą na tym stanowisku w Kościele. Dzięki temu, stała się najwyższą rangą kobietą w "najmniejszym państwie świata".
Yvonne Reungoat to francuska zakonnica i wieloletnia przełożona generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki - salezjanek. Podobnie jak siostra Petrini, jest jedną z niewielu wysoko postawionych kobiet w Kurii Rzymskiej. Z kolei Maria Lia Zervino, pochodzi z Argentyny. "Od lat pracuje na rzecz praw kobiet i ich większego zaangażowania w życie Kościoła" - pisze serwis katolicki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.