Z okazji 9. Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce, unijne biuro statystyczne Eurostat w Luksemburgu opublikowało kolejny raport dotyczący zatrudnienia kobiet w sektorach.
W 2022 roku 7,3 mln kobiet w UE pracowało jako naukowczynie i w zawodach inżynierskich. Oznacza to wzrost o 310 500 w porównaniu z rokiem poprzednim. To oznacza, że niecała połowa, bo 41proc. naukowców i inżynierów w UE to kobiety.
Jeśli chodzi o szersze spektrum zatrudnienia w sektorze nauki i techniki, c obejmujące również pracowników technicznych, udział kobiet w całej UE w 2022 roku wynosił 52 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeczytaj także: W piątek protesty rolników w całym kraju!
Jedynym miejscem na Zachodzie, gdzie zatrudnianie kobiet w sektorze naukowym jest porównywalne do Europy Centralnej są... terytoria zamorskie oraz Korsyka (należąca do Francji), a także Islandia.
Więcej kobiet niż mężczyzn w wymienionych zawodach pracuje w Danii (53 proc.), na Litwie (52 proc.) i w Bułgarii (51 proc.).
Polki w nauce. Tu sprawy mają się nieźle
W Polsce zatrudnianie kobiet jako naukowczynie i inżynierki jest dość równomierne. i wynosi od ponad 56 proc. do aż 61,1 proc. w województwie łódzkim oraz świętokrzyskim. Najgorszy, (choć to dziwnie zabrzmi) ale również bardzo dobry rezultat osiągnęło województwo dolnośląskie - 54,8 proc.W porównaniu europejskim udział kobiet w sektorze technicznym i naukowym wynosił od 64 procent na Litwie lub na Korsyce do 63 procent na Łotwie, 46 procent na Malcie i w południowych Włoszech oraz 45 procent we wschodniej części Włoch.