Kanony piękna się zmieniają, gusta są różne. Ciężko jest więc mówić o określonym typie urody, który w szczególny sposób przyciągałby mężczyzn.
Bo dla wielbiciela blondynek akurat ta będzie za niska, a ten, co woli obfite kształty, pogardzi zainteresowaniem modelki. Tak już jest.
Mimo to wciąż przeprowadza się nowe badania, które mają na celu ustalić, jakie cechy uchodzą powszechnie za najbardziej pożądane. Niedawno naukowcy zajęli się więc zagadnieniem oczu i tym, czy wpływają one w jakiś sposób na postrzeganie kobiet przez mężczyzn. Wyniki pokazały jasno - jeden kolor oczu zdecydowanie bardziej przyciąga płeć brzydką do pięknej.
Najpiękniejszy kolor oczu według mężczyzn
Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów z Lenstore, sklepu z soczewkami kontaktowymi. Stworzyli oni damskie i męskie profile na aplikacjach randkowych, takich jak Tinder czy Bumble.
Okazało się, że zdaniem mężczyzn najbardziej atrakcyjne są kobiety o niebieskim kolorze oczu. Później, zgodnie z kolejnością, były kobiety o oczach w kolorze brązowym, zielonym, piwnym, czarnym i fiołkowym.
Czynniki kulturowe często dyktują zbiorową świadomość tego, co jest uważane za atrakcyjne. W przypadku kobiet zwyczajowo wysoko cenione były blond włosy i niebieskie oczy, co często podkreślano i przedstawiano w mediach. Choć wszyscy mamy swoje własne preferencje, często jesteśmy podatni na to, co społecznie jest uznawane za atrakcyjne. Niedawny wzrost popularności mediów społecznościowych tylko to utrwalił - powiedział "Daily Mail" dr Alexander Lapa, psychiatra z Ocean Recovery Centre
Zupełnie inaczej mężczyzn postrzegają kobiety. Według nich najprzystojniejsi mężczyźni mają piwne tęczówki. W dalszej kolejności wskazywały na kolor fiołkowy, czarny, niebieski, brązowy i zielony.
Homo sapiens, czyli nasi najwcześniejsi przodkowie, pochodzą z okolic równika w dzisiejszej Afryce Środkowej. Bliskość równika oznaczała ekspozycję na działanie bardzo intensywnych promieni UV. Zgodnie z doborem naturalnym osobniki z większym poziomem melaniny, a w efekcie z ciemniejszą skórą i oczami miały większe szanse na dłuższe życie. Większe szanse na przeżycie to większe szanse na prokreację i przekazanie tych ciemnych cech charakterystycznych potomstwu. To wzmocniło ciemniejszą skórę, włosy i oczy w puli genów - dodał lekarz.
Ale jak wiadomo, to tylko próba badawcza. Czy rzeczywiście oczy mają aż takie znaczenie? Zabierz głos!