Cała akcja miała miejsce podczas rutynowej kontroli, kiedy to dwie pasażerki wzbudziły podejrzenia celników. Funkcjonariusze, czujni wobec wszelkich podejrzanych zachowań, zdecydowali się na dokładniejszą inspekcję ich bagaży. Okazało się, że intuicja ich nie zawiodła.
Pierwsza z kobiet, która przyleciała z Genewy, miała ze sobą imponującą ilość towaru. W jej walizkach znajdowało się aż 158 luksusowych zegarków oraz 66 części zapasowych. Łączna wartość tych przedmiotów została oszacowana na prawie 12,5 miliona złotych. Wydaje się, że podróżna liczyła na to, że nie zostanie zatrzymana, jednak zawartość bagażu nie mogła umknąć uwadze doświadczonych celników.
Druga zatrzymana kobieta, przylatująca z Dubaju, również próbowała wwieźć do Polski zegarki. W jej przypadku było to 13 zegarków o wartości przekraczającej milion złotych. Obie pasażerki nie zgłosiły tych towarów do odprawy celnej, próbując uniknąć opłacenia należnych opłat celnych i podatkowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uszczuplenie Skarbu Państwa na ponad 3 miliony złotych
Jak przekazała rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej, mł. asp. Justyna Pasieczyńska, łączna szacunkowa wartość zatrzymanego towaru wyniosła ponad 13,5 miliona złotych.
Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego za ten towar cła i podatku od towarów i usług wyniosły ponad 3 miliony złotych – poinformowała rzeczniczka.
Zegarki zostały zabezpieczone i umieszczone w magazynie celników, a kobiety zostały zatrzymane w związku z prowadzonym postępowaniem.
Kolejny przypadek luksusowego przemytu
To jednak nie pierwszy raz, kiedy na warszawskim lotnisku udaremniono przemyt dóbr luksusowych. W marcu tego roku turysta przylatujący z Dubaju próbował przewieźć w niepozornej saszetce 7 luksusowych zegarków oraz biżuterię o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych.
Przypadki te potwierdzają, że lotnisko Chopina stało się miejscem, gdzie regularnie podejmowane są próby przemycania wartościowych towarów, jednak dzięki wzmożonym działaniom kontrolnym, służby celnicze skutecznie im przeciwdziałają.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z pewnością będą kontynuować swoje działania mające na celu ochronę budżetu państwa przed nielegalnymi praktykami oraz zabezpieczanie granic przed próbami przemytu dóbr luksusowych.