Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Koc przeciwpożarowy - jak działa i kiedy go stosować?

0

Koc przeciwpożarowy zaliczany jest do podręcznego sprzętu gaśniczego. Zazwyczaj wykorzystywany jest on w warunkach domowych lub w niewielkich pomieszczeniach gospodarczych do wygaszenia ognia w początkowej fazie, zanim dojdzie do jego rozprzestrzeniania się. Z czego wykonany jest koc gaśniczy? Jak i kiedy należy go używać?

Koc przeciwpożarowy - jak działa i kiedy go stosować?
(Getty Images, Image Source)

Co to jest koc przeciwpożarowy?

Koc gaśniczy, czy też koc przeciwpożarowy to sprzęt gaśniczy, który przeznaczony jest do mechanicznego ugaszenia pożaru. Dawniej wykonywany był on z włókien konopi w splocie z włóknami azbestu. Obecnie zaś koc gaśniczy powstaje z włókna szklanego, materiału, który jest odporny na wysoką temperaturę, uszkodzenia mechaniczne oraz substancje chemiczne. 

Jak działa koc przeciwpożarowy?

Koc gaśniczy ze względu na swój wysoce odporny materiał może być stosowany do wygaszenia niewielkiego pożaru. Jak to zrobić? Koc przeciwpożarowy należy położyć np. na przedmiocie, który się pali. Poprzez odcięcie dopływu powietrza do palącego się przedmiotu, a więc z powodu braku tlenu, ogień wygasa, a temperatura stopniowo ulega obniżeniu. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom kopułowy za 330 tys. zł pod klucz. Właściciel zbudował go sam

Aby jednak działanie koca przeciwpożarowego było skuteczne, jego krawędzie muszą dobrze przylegać do obszaru wokół ognia, tak, by tlen nie dopływał przez żadne szczeliny. 

Kiedy należy posłużyć się kocem przeciwpożarowym?

Do czego przeznaczony jest koc gaśniczy? Koce przeciwpożarowe wykorzystywane są do gaszenia ognia powierzchniowego, niemniej jednak może być stosowany wyłącznie do niewielkich pożarów, nie większych niż powierzchnia koca. Koc przeciwpożarowy może być także wykorzystywany do gaszenia człowieka. Co więcej, może on także posłużyć jako zasłona przed wysoką temperaturą, iskrami lub odpryskami podczas spawania.

Jak używać koca gaśniczego?

W przypadku gaszenia przedmiotów należy szczelnie przykryć kocem całą powierzchnię, dzięki czemu zostanie odcięty przepływ tlenu, a tym samym ogień wygaśnie. W tym celu należy rozwinąć koc, chwycić go za górną krawędź i rozłożyć przed siebie, a następnie nałożyć na źródło ognia, przyciskając jego boki do podłoża. Wówczas trzeba również zachować szczególną ostrożność, tak, by nie poparzyć swojego ciała, głównie dłoni.

Jeżeli koc wykorzystywany jest do gaszenia leżącego człowieka, postępujemy w ten sam sposób. Jeśli zaś koc gaśniczy chcemy wykorzystać do ugaszenia stojącego człowieka, należy przewrócić go na ziemię i szczelnie przykryć kocem. Trzeba także pamiętać, by nie zdejmować samodzielnie koca z osoby poszkodowanej. W takiej sytuacji trzeba poczekać na przyjazd służb ratowniczych.

Koc przeciwpożarowy może być także wykorzystany do ochrony samego siebie przed pożarem. W tym celu okrywamy się kocem dookoła, kładziemy się na ziemi i obracamy się, powoli "uciekając" z zagrożonego pomieszczenia. Pod żadnym pozorem nie należy biegać ani przemieszczać się z nałożonym na siebie kocem. 

Kiedy nie należy używać koca przeciwpożarowego?

Koc do gaszenia pożaru nie może być ponownie wykorzystany, jeżeli znajdują się na nim jakiekolwiek uszkodzenia, m.in. pęknięcia, przetarcia, czy też przypalenia. W takim przypadku koc powinien zostać wymieniony na nowy egzemplarz. Koc przeciwpożarowy nie może być także używany do gaszenia pożarów większych niż jego powierzchnia. Co więcej, nie zaleca się używania koca gaśniczego, jeżeli nie do końca wiemy, jak to zrobić. Wówczas istnieje duże ryzyko poparzenia. 

Warto również pamiętać o tym, że koc gaśniczy powinien być poddawany regularnym przeglądom co 12 miesięcy. Co więcej, jeżeli w okresie 12 miesięcy był on używany do gaszenia pożaru, każdorazowo należy dokonać jego przeglądu i upewnić się, że nie znajdują się na nim żadne uszkodzenia, które uniemożliwiają jego ponowne użycie. 

Autor: WEG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić