Pettaci była córką prywatnego lekarza papieża Piusa XI. 24 kwietnia 1932 roku, kiedy miała 19 lat, przypadkiem natknęła się na Mussoliniego w trakcie przejażdżki samochodem. Kazała szoferowi dogonić pojazd "Il Duce", a kiedy im się to udało, porozmawiała z dyktatorem, podkreślając, jak bardzo go podziwia. Miała go też poprosić o spotkanie.
19-latka ślepo zakochała się w Mussolinim. Zasypywała go listami, prosząc go o spotkanie. Claretta w końcu dopięła swego. Mussolini zadzwonił do Claretty i zaprosił ją, aby czytała mu poezję w Palazzo Venezia. Zaczęli coraz częściej rozmawiać. Mussolini dzwonił do niej czasem nawet kilkanaście razy dziennie, ale jej nawet to nie wystarczało. Wyznała mu, że kiedy nie dzwonił, martwiła się, że spędza czas z innymi kobietami.
W końcu Claretta została najważniejszą kochanką Mussoliniego. Nie była dla niej przeszkodą dzieląca ich różnica wieku (29 lat) ani to, że oboje byli w związkach małżeńskich. Jej determinacja doprowadziła do rozstania z mężem w 1936 roku. Ona sama przyznała, że po tym, jak dotykał ją Mussolini, żaden inny mężczyzna nie może tego zrobić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jej uczucie do Mussoliniego przerodziło się w prawdziwą obsesję. Przez całą znajomość z "Il Duce" Claretta prowadziła dziennik, w którym streszczała ich rozmowy i opisywała miłosne schadzki. W samym tylko 1938 roku ukochanemu poświęciła aż 1,8 tys. stron swoich zapisków.
- Kochaliśmy się z taką furią, że krzyczał, jakby był ranioną bestią. Gryzł mnie mocno - pisała o kochanku Claretta.
Clara Petacci rozstrzelana razem z Mussolinim
Mussolini nie był szczególnie wierny ani swojej żonie, ani zapatrzonej w niego Pettaci. Jego biografowie wskazują, że mógł mieć nawet 400 kochanek. Clarettcie zaczęło to dość mocno doskwierać. Miała prosić ukochanego, żeby ten dzwonił do niej co najmniej 10 razy dziennie. Uznała, że dzięki tym rozmowom nie będzie miał czasu dla swoich pozostałych kochanek. Jednocześnie wykorzystywała ich romans, żeby poszerzać wpływy swojej rodziny.
W 1943 roku rozpoczął się powolny upadek Mussoliniego. 25 lipca 1943 r. Wielka Rada Faszystowska uchwaliła wotum nieufności i odsunęła dyktatora od władzy. Po głosowaniu Mussolini został aresztowany i uwięziony. Już we wrześniu został odbity przez niemieckich żołnierzy, a następnie stanął na czele rządu zorganizowanej pod patronatem niemieckim Włoskiej Republiki Socjalnej.
Pod koniec kwietnia 1945 roku Mussolini postanowił uciec przez aliantami do Szwajcarii. Towarzyszyła mu Claretta. Zostali zatrzymani 27 kwietnia niedaleko miejscowości Dongo. Dzień później zostali rozstrzelani w Giulino di Mezzegra. Stojąc przed plutonem egzekucyjnym, Claretta miała wyszeptać do Mussoliniego: "Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca?".
Ciało dyktatora i jego kochanki zostało wystawione na widok publiczny.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.