Nieczęsto zdarzają się tak ciekawe aukcje, jak ta, która miała miejsce we wtorek w londyńskim domu aukcyjnym Christie's. Jednym z przedmiotów wystawionych na licytacje był bowiem powstały najprawdopodobniej w III wieku Kodeks Crosby-Schoyena.
Jest to jeden z najstarszych rękopisów znajdujących się w prywatnej kolekcji. Cena wywoławcza ustalona przez dom aukcyjny wynosiła 1,7 miliona funtów, jednak najstarsza księga świata została sprzedana za 3 mln i 65 tys. funtów.
Rękopis został odnaleziony w latach 50 ubiegłego wieku przez jednego z egipskich rolników i już od samego początku przykuwał uwagę. Ten liczący sobie aż 1,6 tysiąca lat dokument zawiera dwie kompletne kopie ksiąg biblijnych w postaci księgi Jonasza i listu Piotra.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obecny właściciel najstarszej księgi świata jest anonimowy
Do tej pory właścicielem tej najstarszej księgi świata był norweski biznesmen, który kolekcjonował także inne rzadkie dzieła z kolekcji Martina Schoyena.
Tych poza Kodeksem Crosby-Schoyena na aukcję trafiło aż dwanaście. Tożsamość tego, który kupił tę najstarszą, jest jednak nieznana.
Jak podaje Interia, rękopis jest tylko jednym z ponad 20 tysięcy eksponatów będących częścią kolekcji Schoyena. Wszystkie z nich mają obejmować około 5 tysięcy lat historii ludzkości, 3500 roku p.n.e. do dzisiaj.
Mimo że koszt zakupionego na wtorkowej aukcji rękopisu może robić wrażenie, to wciąż nie jest to rekord dotyczący tego typu dzieł. Prawdziwym rekordzistą są sprzedane w zeszłym roku pisma Codex Sassoon, będące najstarszą biblią hebrajską. Ich cena na aukcji wyniosła 38,1 miliona dolarów, czyli ponad 154 mln złotych.