Współczesna kolęda odbywa się w okresie po Bożym Narodzeniu, zazwyczaj w styczniu, choć w niektórych miejscowościach może trwać do lutego. Dzień lub godzina wizyty ustalana jest wcześniej, a wierni przygotowują się na przyjęcie kapłana, często dekorując swoje domy i ofiarując drobne upominki.
Parafia pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie poinformowała, że w tym roku księża nie będą przyjmować "kopert" z pieniędzmi.
Wizytę duszpasterską traktujemy jako okazję do wspólnej modlitwy, błogosławieństwa domu i rozmowy. Podczas wizyty nie zbieramy pieniędzy - przekazali duchowni w komunikacie na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ze względu na dużą powierzchnię parafii, kolęda odbędzie się w połowie ulic. Księża będą odwiedzać wszystkich mieszkańców bez konieczności składania specjalnych deklaracji.
Czytaj także: Imprezy w adwencie? Ksiądz szybko rozwiewa wątpliwości
Osoby mieszkające na ulicach nieobjętych tegoroczną kolędą, które chciałyby przyjąć księdza, będą miały taką możliwość po zakończeniu zaplanowanych wizyt.
Przebieg wizyty duszpasterskiej
Tradycyjnie wizyta duszpasterska rozpoczyna się od modlitwy, której towarzyszy błogosławieństwo domu. Ksiądz może także poświęcić wodę, która zostaje rozlana po mieszkaniach, by chronić je przed złem i przynieść pokój. Podczas wizyty duszpasterskiej kapłan często pyta o zdrowie domowników, sytuację rodzinną i o to, czy nie ma potrzeby skorzystania z sakramentów, jak np. spowiedź czy Eucharystia.
Wielu parafian przygotowuje się do kolędy, porządkując dom i otwierając drzwi dla duchowego wsparcia. Często rodziny zapraszają kapłana na filiżankę herbaty czy kawy, co stwarza okazję do rozmowy i pogłębiania relacji.