Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska | 

Koledzy Putina stawiają pieniądze ponad ludzkie życie. Pracownicy ryzykują wszystko

Władimir Potanin i Arkady Wołoży to miliarderzy, a prywatnie bliscy koledzy Władimira Putina. Łączą ich jednak nie tylko bajeczne sumy na kontach, ale również... aplikacja na telefon. Ta z kolei może być dosłownie zabójcza. W Stanach Zjednoczonych szykuje się stanowcza reakcja.

Koledzy Putina stawiają pieniądze ponad ludzkie życie. Pracownicy ryzykują wszystko
Dostawca Getir (Getty)

Władimir Potanin z fortuną szacowaną na około 25 miliardów dolarów jest oficjalnie najbogatszym człowiekiem w Rosji i jednym z najbogatszych na świecie. Bloomberg Billionaires Index umieścił go na 58. miejscu globalnego rankingu. Pozycję tę Potanin zawdzięcza dostawom niklu i innych metali. W latach 90. pełnił funkcję wicepremiera Rosji. Funkcję tę sprawował za czasów prezydenta Borysa Jelcyna.

Wojna w Ukrainie i jednocześnie bliskie więzi z Putinem sporo go kosztują. W zeszłym tygodniu został zmuszony do rezygnacji z miejsca w zarządzie muzeum sztuki Guggenheima w Nowym Jorku, gdzie był powiernikiem przez dwie dekady.

Arkady Wołoży jest z kolei współzałożycielem Yandexa, czyli operatora największej rosyjskiej wyszukiwarki internetowej, czasami nazywanej rosyjskim Google. Choć jego majątek jest dużo skromniejszy ("tylko" 2,6 mld dolarów), nie przeszkadza mu to w poszukiwaniu nowych inwestycji. Przez sankcje wartość jego kapitału spadła już do 580 mln dolarów.

Obu panów połączyła przyjaźń z Putinem i miłość do pieniędzy. Postanowili zainwestować w aplikację mobilną, która oferuje superszybkie dostawy. Zamówić można niemal wszystko - od tuńczyka po krople do nosa.

Niebezpieczna aplikacja

Aplikacja o nazwie Getir pochodzi z Turcji. Oligarchowie postanowili jednak wprowadzić ją na rynek amerykański, by działała m.in. w Nowym Jorku, Chicago czy Bostonie. Problemem jest to, że dostawy muszą być szybkie, a dostawcy poruszają się na rowerach lub skuterach, co stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla innych ludzi, ale również dla nich samych.

Firma odniosła spektakularny sukces. Z 550 mln dolarów podniosła swoją wartość do 7,5 mld, właśnie za sprawą wprowadzenia usług w Stanach Zjednoczonych.

Członek Rady Miasta Nowy Jork Christopher Marte planuje jednak wprowadzić przepisy ograniczające usługi szybkich dostaw. Wszystko w imię bezpieczeństwa publicznego. Samorządowiec twierdzi, że nie jest zaskoczony, gdy dowiaduje się o nieetycznych działaniach firmy.

Wydaje się, że kryje się za tym dużo brudnych pieniędzy - powiedział w rozmowie "DailyMail".
To jest coś, co nas zastanawia. I zrobimy wszystko, by powstrzymać rosyjską agresję - dodał samorządowiec.

Według tureckiego stowarzyszenia kurierskiego, podczas pandemii COVID-19 w samych wypadkach drogowych zginęło ponad 190 osób dostarczających zamówienia na jednośladach. Zdecydowana większość to właśnie dostawcy Getir.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić