W 2025 roku w Polsce do ceny szklanych i plastikowych butelek będzie doliczana kaucja w wysokości 1 zł. Każdy będzie mógł odzyskać pieniądze. Trzeba będzie tylko wrzucić zużyte butelki do automatu w najbliższym sklepie. Zdaje się, że może być z tym problem. Automaty mają przyjmować butelki... bez zakrętek.
W związku z tym pojawia się pytanie – po co te nakrętki zostały przytwierdzone do butelek? Skoro przy ich recyclingu, trzeba się będzie z nimi siłować? W piątek 12 lipca na antenie Radia Zet została o to zapytana minister klimatu i środowiska.
Jest to element najbardziej zaśmiecający. Najczęściej pojawiający się w morzach, na oceanach i plażach. W ten sposób Unia przyjęła, że zmniejszymy ilość odpadu, który ląduje w wodzie, zanieczyszczając ją mikroplastikiem. To niezwykle ważny czynnik społeczny. I myślę, że nikomu nic się nie stanie z tego powodu, że ta nakrętka jest na stałe przytwierdzona - powiedziała Paulina Hennig-Kloska w Radiu Zet.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Awantura o butelki z nieusuwalną zakrętką
Polityk starała się wybrnąć, ale na pytanie nie odpowiedziała. W związku z brakiem jednoznacznej odpowiedzi wysłaliśmy zapytanie do Ministerstwa Kultury i Klimatu. Chcemy się dowiedzieć czy resort ma zamiar coś z tym zrobić? Czy butelki będą przyjmowane z nakrętką? A jeżeli nie to co wtedy z nakrętkami?
Czytaj też: Awantura o nakrętki. Oto co sądzą Polacy
Przypomnijmy, że od 1 lipca br. w życie weszło nowe prawo dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że każda plastikowa butelka musi mieć przytwierdzoną nakrętkę.
Butelki z przymocowanymi nakrętkami - co o tym myślą Polacy?
Sprawa nakrętek budzi ogromne kontrowersje. W związku z tym za pośrednictwem panelu badawczego Ariadna zapytaliśmy Polaków, co myślą na temat przymocowanych nakrętek. 35 proc. ankietowanych zadeklarowała, że jest zdecydowanie przeciwko, 27 proc. określiło je jako uciążliwe, ale pomocne środowisku rozwiązanie. 21 proc. odpowiedziało, że "nie podoba im się" takie rozwiązanie. Jedynie 11 proc. uważa je za bardzo dobry pomysł. Reszta ankietowanych (6 proc.) nie ma w tym temacie zdania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.