Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

"Kolejna dobra wiadomość". Chodzi o wilki

10

Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego informują, że w Puszczy Kampinoskiej zadomowiły się dwie grupy rodzinne wilków. "To nie jest tylko kolejna dobra wiadomość. To dowód na to, że działania ochronne prowadzone na tych terenach przynoszą wymierne rezultaty" - czytamy na profilu Kampinoskiego PN.

"Kolejna dobra wiadomość". Chodzi o wilki
Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego informują, że w Puszczy Kampinoskiej zadomowiły się dwie grupy rodzinne wilków. (Facebook)

Na facebookowym profilu Kampinoskiego Parku Narodowego pojawił się wpis dotyczący wilka, który jest gatunkiem chronionym w Polsce. Pracownicy KPN podkreślają, że działania ochronne prowadzone na terenach parku przynoszą wymierne rezultaty. Obszar, który jeszcze po II wojnie światowej zdegradowano w dużej mierze do terenów rolniczych zostaje "zwrócony przyrodzie".

Wiecie, że w Puszczy Kampinoskiej mamy dwie (potwierdzone) grupy rodzinne - informują pracownicy KPN.

Wilki - po długiej nieobecności - zostały zaobserwowane w Puszczy Kampinoskiej w 2013 roku. Dwa lata później miały już tu pierwsze młode. Dziś dwie wilcze rodziny znacząco wpływają na stan liczebny i jakościowy dzików, saren i jeleni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wilki złapane na fotopułapce. Nagranie z polskich Tatr

Dlaczego obecność wilków jest tak ważna dla ekosystemu leśnego?

Jak podkreślają pracownicy KPN, wilki polują na zwierzęta kopytne. Ich ofiarami pada szczególna grupa tych zwierząt. Są to przede wszystkim osobniki stare, chore, w takim czy innym stopniu niepełnosprawne, czyli mniej wartościowe dla ekosystemu.

Pozostawiają tym samym w danej populacji osobniki najwartościowsze, posiadające najlepsze cechy (które to osobniki się rozmnażają, sprawiając, że dana subpopulacja jest w lepszej kondycji) - informuje Kampinoski Park Narodowy.

Przez to, że wilki ograniczają stan populacji zwierząt kopytnych, pomagają lasowi bronić się przed nadmiernym zjadaniem go przez gatunki roślinożerne. Nie chodzi tu tylko o tzw. zgryzanie drzew (spędzające sen z powiek parkowcom i leśnikom), ale ograniczanie presji tych gatunków na runo leśne. To nie bez znaczenia.

"Nadmierne zagęszczenie gatunków kopytnych powoduje zadeptywanie runa, skutkuje mniejszą ilością gatunków wzbogacających bioróżnorodność ściółki, runa i podszytu" - informują specjaliści.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

W związku z powyższym wilki przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności lasu, pomagając tym samym gatunkom mniejszych zwierząt występującym w niższych piętrach lasu na rozwój.

Ponadto zwłaszcza w okresie zimowym, resztki z wilczych stołów są doskonałym źródłem pokarmu dla niezliczonych mniejszych istot. Od bezkręgowców, po ptaki i ssaki (sikory, kruki, bieliki, kuny, lisy, borsuki).

Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości, że obecność wilków wpływa na behawior gatunków, na które drapieżniki te polują. Wilki powodują, że np. jelenie i sarny spędzają mniej czasu na żerowaniu (są one bardziej czujne, mniej pewne siebie), co daje lasowi większe szanse na regenerowanie się. Nazywamy to "ekologią strachu" - czytamy na profilu KPN.

Przypominamy, że wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych. Wilki są dużymi drapieżnikami, co nie oznacza, że stwarzają zagrożenie dla nas. Zdrowy wilk (widziany w lesie, czy na polu) nie zaatakuje człowieka.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myślała, że ma w oku ziarno piasku. Prawda okazała się porażająca
Politycy, których nie lubią Polacy. Kaczyński z najwyższym negatywnym elektoratem
Trzęsienie ziemi w rosyjskiej armii. Zdymisjonowano nielubianego generała
Przekąski na andrzejki. Szybkie i proste propozycje
Dresowe spodnie i adidasy. Skandaliczne zachowanie turystów
Przewoźnicy szykują wielki protest? Rząd ma czas do 16 grudnia
Żółty skarb na Marsie. Łazik rozłupał skałę
Zanurz się w basenowych zagadkach. Oto krzyżówka dla miłośników wody
Katastrofa lotnicza w Wilnie. Trwają poszukiwania członka załogi
Zobaczył go, spacerując po lesie. Natychmiast złapał za aparat
Większość Polaków nie ma o tym pojęcia. Oto podstawowa funkcja szuflady pod piekarnikiem
Zapachy zamknięte w krzyżówce. Sprawdź, czy odgadniesz je wszystkie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić