Nietoperze, węże, szczury i jaszczurki – to tylko część oferty targu w Tomohon. Niektórzy rzeźnicy zabijają też psy. Wiele z nich porywają z ulic indonezyjskiej wyspy Celebes.
Miłośnicy zwierząt od lat walczą o zamknięcie targu. Pomimo pandemii koronawirusa, której źródłem mógł być podobny targ w Wuhan, władze nie zdecydowały się jeszcze tego zrobić.
Ten targ jest jak stołówka dla zwierzęcych patogenów. Jedzenie dzikich zwierząt to igranie z ogniem – powiedział Wiku Adisasmito, jeden z głównych indonezyjskich ekspertów ds. walki z koronawirusem, którego cytuje "New York Times".
Zobacz też: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"
Targ w Wuhan zamknięto. Czas na Tomohon?
Pierwsze przypadki koronawirusa SARS-CoV-2 wiąże się z targiem w Wuhan. Podejrzewa się, że wirus mógł tam "przeskoczyć" z nietoperza na człowieka, choć nie ma pewności, czy nietoperze w ogóle były tam sprzedawane.
Po wybuchu pandemii Chiny zamknęły wszystkie tego typu targi. Ten w Wuhan dalej jest zamknięty, ale wiele innych już otwarto. Targ w Tomohon jest jednym z największych takich targów w regionie. Wiele zwierząt jest tam zabijanych tuż przed sprzedażą. Klienci twierdzą, że dzięki temu mięso jest świeższe.
To tykająca bomba. Pozostaje nam tylko czekać, aż staniemy się epicentrum pandemii, tak jak to było z Wuhan – skomentował Billy Gustafianto Lolowang, który zarządza ośrodkiem ratowania zwierząt w pobliskiej miejscowości Bitung.
Nietoperze i węże w supermarkecie
Władze Tomohon, a wraz z nimi część mieszkańców, mówią, że targ jest ważnym źródłem dochodu i tradycyjnej żywności. W prowincji Celebes Północny, której częścią jest Tomohon, mięso nietoperzy i węży jest tak popularne, że sprzedawane jest w supermarketach.
Jeśli nie będziemy działać, pytanie nie będzie brzmiało, czy dojdzie do podobnej pandemii, tylko kiedy to nastąpi – oświadczyła we wtorek grupa Dog Meat Free Indonesia, która wezwała prezydenta Joko Widodo do zamknięcia targu w Tomohon i jemu podobnych.
Czytaj też: Nowy wirus. Nazwali go RmYN02. Ważne odkrycie
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.