Asp. Marcin Sawicki z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu poinformował w piątek, że we wtorek zatrzymano dwóch mężczyzn w wieku 32 i 39 lat oraz 34-letnią kobietę. Policjanci przeszukali kilka miejsc w województwie świętokrzyskim, w tym jedno służące jako magazyn, gdzie znaleźli kilkaset opakowań leków opioidowych zawierających około 12 tys. tabletek.
Były to m.in. systemy plastrów transdermalnych morfinowych, oxykontinu, klonozepanu, xanaksu, bunondolu, estazolamu, lorafenu i innych oraz laptop, telefony komórkowe, różnego rodzaju zapiski świadczące o podejrzewanym procederze, jak i gotówkę w kwocie około 30 tysięcy złotych – przekazał asp. Sawicki.
Śledczy ustalili, że podejrzani zajmowali się dystrybucją tych środków na terenie całego kraju oraz za granicą. Jedna z zatrzymanych osób była dostawcą plastrów z fentanylem dla "Ducha" – głównego podejrzanego w sprawie, która miała swój początek w Żurominie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dystrybucja narkotyków w Polsce i za granicą
W środę zatrzymanym postawiono zarzuty m.in. wprowadzania do obrotu w formie wysyłkowej w celu uzyskania korzyści majątkowej leków z grupy opioidów i innych. Sąd zastosował wobec zatrzymanych środki zabezpieczające w postaci dozorów policyjnych oraz zakazu opuszczania kraju. Grozi im do 10 lat więzienia.
Nad sprawą pracowali policjanci z komend wojewódzkich w Radomiu i Kielcach, współpracując z Prokuraturą Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim, która nadzoruje śledztwo dotyczące handlu fentanylem w Żurominie.
Na kolejnych etapach śledztwa będą sprawdzane kanały dystrybucji leków odbywające się poza legalną siecią, przepływy środków finansowania tego procederu i osób z tym związanych – powiedział asp. Sawicki.
Rozwojowa sprawa handlu fentanylem w Żurominie
Pod koniec czerwca Prokuratura Rejonowa w Mławie informowała, że prowadzonym tam śledztwem dotyczącym nielegalnego obrotu fentanylem objęto sześć osób. W maju zatrzymano dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat, którym przedstawiono zarzuty uczestniczenia w handlu znaczną ilością środków odurzających, w tym plastrów zawierających fentanyl. Już wtedy policja i mławska prokuratura informowały, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Komenda Główna Policji podała, że w związku z nielegalnym obrotem fentanylem zatrzymano kolejne cztery osoby, w tym mieszkańców Żuromina oraz woj. lubelskiego, zabezpieczając ponad 300 plastrów zawierających ten opioid. Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Rejonowa w Mławie przedstawiła zarzuty.
Zarzuty dla "żuromińskiego ducha"
55-letni Jarosław D., znany jako "żuromiński duch", usłyszał zarzuty uczestniczenia w obrocie znaczną ilością środków odurzających i odpłatne ich udzielanie w latach 2014-2024, a także uczynienie z tego procederu stałego źródła dochodu.
53-latka z woj. lubelskiego oskarżono o udzielanie, dla korzyści majątkowej, znacznej ilości środków odurzających w postaci plastrów zawierających fentanyl. Podobne zarzuty, obejmujące inny sposób działania i w innych latach, postawiono także 36-letniej mieszkance Żuromina i 52-latkowi z woj. lubelskiego.
W sierpniu policjanci z Żuromina zatrzymali kolejnego 39-latka, który miał w plecaku plastry z fentanylem, z których można było uzyskać ponad 250 porcji wystarczających do odurzenia.