W Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych. Już w ubiegłym roku było ich ponad 400, ale kandydatek do tego stanu przybywa. W miniony weekend w diecezji bielsko-żywieckiej odbyło się spotkanie modlitewne, w którym uczestniczyły zarówno dziewice konsekrowane, jak i kobiety, które zamierzają wybrać taką formę życia.
Z dziewicami konsekrowanymi oraz kandydatkami spotkał się biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, który - podczas Mszy św. w kościele św. Jana Sarkandra - nawiązał do Ewangelii św. Jana, podkreślając znaczenie codziennych spotkań z Bogiem.
Czytaj także: Poślubiła Jezusa. To już 20 kobieta w tym mieście
Pozwólmy na to, aby Jezus na nowo pociągnął nas wnikliwym spojrzeniem i swoim słowem. On doskonale wie, czego w życiu szukamy, za czym naprawdę tęsknimy, czego na serio wypatrujemy - mówił bp Greger podczas homilii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kim są dziewice konsekrowane?
Według Katolickiej Agencji Informacyjnej, w ostatnich latach organizacje katolickie zauważyły, że w Polsce rośnie liczba dziewic konsekrowanych oraz pustelników. W kwietniu ubiegłego roku Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań KEP poinformowała, że w Polsce jest 421 dziewic konsekrowanych, wiadomo jednak, że na tym nie koniec.
Dziewice konsekrowane, według Kodeksu Prawa Kanonicznego, "wyrażają święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa - są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi".
Dziewicami konsekrowanymi mogą zostać kobiety, które nigdy nie zawierały małżeństwa, ani nie żyły publicznie w stanie "przeciwnym czystości".
Czytaj także: Leżała krzyżem w kościele. Mówił do niej arcybiskup Ryś
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.