Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w Ugandzie odnotowano wzrost liczby przypadków zakażenia wirusem Ebola, z trzech do dziewięciu. Ugandyjski resort zdrowia podkreśla, że sytuacja jest pod kontrolą.
Pierwszą i dotychczas jedyną ofiarą śmiertelną obecnej epidemii w Ugandzie jest pielęgniarz z Kampali. Po wystąpieniu objawów choroby szukał pomocy w dwóch ośrodkach zdrowia oraz u tradycyjnego uzdrowiciela. Niestety, wirusa stwierdzono dopiero po jego śmierci.
Jak informuje ugandyjski portal Citi Newsroom, krewni zmarłego próbowali ekshumować jego ciało, aby pochować je zgodnie z nakazami wiary, co mogło zwiększyć ryzyko zakażenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sposoby zakażenia i objawy
Zakażenie wirusem Ebola następuje przede wszystkim przez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi chorego lub przedmiotami, na których może znajdować się krew lub płyny ustrojowe zakażonej osoby. Objawy choroby mogą pojawić się od dwóch do 21 dni po zakażeniu.
Objawy choroby pojawiają się stopniowo. Na początku zakażeniu towarzyszy gorączka, ból głowy, mięśni i gardła. Chorzy odczuwają również silne zmęczenie. Później pojawiają się wymioty, biegunka, a czasem również wysypka. U części chorych dochodzi do krwawienia, zarówno zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Ebola charakteryzuje się dużą śmiertelnością, która wynosi od 60 do nawet 90 proc.
Ministerstwo zdrowia Ugandy objęło kwarantanną ponad 250 osób, które miały kontakt z chorymi. Epidemia wirusa Ebola w Ugandzie rozpoczęła się we wrześniu 2022 r. i zakończyła w styczniu 2023 r., powodując 164 zachorowania i 77 zgonów. W zeszłym tygodniu w kraju rozpoczęto testy szczepionki przeciwko jednemu ze szczepów wirusa. Szczepionka może pomóc w walce z wirusem ebola.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.