Korea Północna przygotowuje się do wysłania kolejnych oddziałów wojskowych do Rosji. Informacje te przekazało południowokoreańskie wojsko, które wskazuje na dużą liczbę ofiar wśród północnokoreańskich żołnierzy.
Seul w połowie stycznia informował o co najmniej 300 zabitych żołnierzach z Korei Północnej. Około 2700 odniosło obrażenia w trakcie walk trwających na terenie obwodu kurskiego w zachodniej części Rosji.
Po upływie około czterech miesięcy od wysłania wojsk na wojnę między Rosją a Ukrainą (Korea Północna) prawdopodobnie przyspiesza przygotowania do działań uzupełniających i rozmieszczenia wojsk w związku z licznymi ofiarami i przypadkami pojmań wśród żołnierzy – przekazało południowokoreańskie Dowództwo Połączonych Szefów Sztabów (JCS), cytowane przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Informacje te potwierdza generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, poinformował, że w 2025 r. Korea Północna planuje wysłać do Rosji jednostki artyleryjskie i rakietowe, w tym pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Władze w Seulu twierdzą, że Kim Dzong Un wysłał już ponad 10 tys. żołnierzy, aby wspomóc Moskwę w zamian za pomoc technologiczną w programach zbrojeniowych i satelitarnych.
Możliwe działania zbrojne
Według najnowszej analizy JCS Korea Północna może kontynuować przygotowania do wystrzelenia zaawansowanej technologicznie broni, takiej jak satelita szpiegowski lub międzykontynentalny pocisk balistyczny. Chociaż nie ma bezpośrednich sygnałów, że takie działania są nieuchronne, Pjongjang przeprowadził już w styczniu testy rakietowe, w tym pocisku hipersonicznego.
Rosja ukrywa obecność północnokoreańskich żołnierzy w obwodzie kurskim, fałszując ich dokumenty. Żołnierze ci, z rosyjsko brzmiącymi nazwiskami, są częścią strategii Kremla mającej na celu ukrycie braków kadrowych w armii.
Obecność północnokoreańskich wojsk w Rosji jest symbolem politycznej współpracy między Pjongjangiem a Moskwą. Korea Północna liczy na uzyskanie dostępu do technologii, które mogą ulepszyć choćby jej program nuklearny. Jak przypomina PAP, tylko w styczniu bieżącego roku Pjongjang przeprowadził dwa testy rakietowe, w tym pocisku hipersonicznego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.