Kolejne kraje wprowadzają u siebie możliwość związków partnerskich dla osób tej samej płci. W tym tygodniu decyzję taką przegłosował parlament maleńkiej Czarnogóry.
Głosowanie nie było jednak jednomyślne. Z 81 deputowanych za zmianami w prawie opowiedziały się 42 osoby, czyli niewiele ponad połowa. Było to drugie głosowanie w tej sprawie. Równo rok temu, w lipcu 2019 roku, ustawa została odrzucona przez parlamentarzystów - informuje Euronews.
To wielki krok we właściwym kierunku dla społeczeństwa, jego demokratycznej dojrzałości i procesów integracyjnych - skomentował wynik głosowania premier Czarnogóry Duszko Marković.
Czytaj także:
Legalizacja związków partnerskich
Ustawa wejdzie w życie w przyszłym roku po dokonaniu niezbędnych korekt w szczegółowych przepisach obowiązujących w bałkańskiej republice. Zgodnie z nowym prawem związki są uznawane jako podmiot prawa. Partnerzy mają prawo m.in. do dziedziczenia, brania wspólnych kredytów i emerytury po partnerze. Nie mogą jednak adoptować dzieci ani przedstawiać się oficjalnie jako "małżeństwo".
To trzeci kraj byłej Jugosławii, który zalegalizował związki partnerskie. Wcześniej taką decyzję podjęły Słowenia oraz Chorwacja. Podobne zmiany ma również rozważać Bośnia i Hercegowina. Czarnogóra stała się 32 krajem świata w pełni uznającym homoseksualne małżeństwa lub związki partnerskie.
Zobacz także: Wybory 2020. Spór o LGBT. Szef MEN broni prezydenta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.