Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka | 
aktualizacja 

Kolejny popis pomysłowości cyberprzestępców. Eksperci ostrzegają

1

Metoda na wnuczka, czy na policjanta nie jest jedynym sposobem wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Użytkownicy jednego z portali społecznościowych kuszeni są zakupem bagaży w atrakcyjnej cenie. Zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega.

Kolejny popis pomysłowości cyberprzestępców. Eksperci ostrzegają
Cyberbezpieczeństwo (Pixabay, Gerd Altmann)

Cyberprzestępcy nie próżnują. Ich działania nie ograniczają się już tylko i wyłącznie do rozsyłania fałszywych wiadomości e-mail z dołączonymi do nich zainfekowanymi załącznikami. Ich kolejne działania są coraz bardziej zuchwałe i obejmują kolejne elementy naszej aktywności w sieci. Ostatnio użytkownicy portalu Facebook mogli się natknąć na fałszywe reklamy, oferujące możliwość zakupu zagubionych bagaży. Sprzedawcą ma być Lotnisko Chopina.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak wskazuje zespół cyberbezpieczeństwa w KNF, internauci kuszeni byli szansą kupienia zagubionych bagaży. Przestępcy podkreślali, że "lotniskowy magazyn jest pilnie opróżniany" z bagaży, które nie zostały odebrane przez swoich właścicieli. Internauci byli kuszeni przede wszystkim atrakcyjną ceną bagażu. By móc z niej skorzystać wystarczyło wejść w link dołączony do reklamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Feralne skrzyżowanie w Rykach. Dwa potrącenia pieszych w jeden dzień

Link przekierowywał na fałszywą stronę, na której proszeni byliśmy o wypełnienie specjalnej ankiety. Było to warunek niezbędny, żeby otrzymać jedną z walizek. Ostatnim etapem było uzupełnienie danych karty płatniczej. Pozyskanie tych danych dawało przestępcom dostęp do pieniędzy ofiary.

Eksperci wskazują, jak nie dać się cyberprzestępcom

Specjaliści od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni bezustannie apelują do nas o zasadzie ograniczonego zaufania wobec ofert, na jakie możemy się natknąć w Internecie. Powinniśmy podchodzić z wyjątkową ostrożnością do wszelkich ofert, w których mamy do czynienia nie tylko z zaskakująco niską ceną, ale także presją czasu, limitami i linkami przekierowującymi nas do innych stron. Przed podaniem danych poufnych, upewnijmy się, czy instytucja, która ich od nas wymaga, jest naprawdę tą, za którą się podaje.

Należy także pamiętać o tym, żeby zgłaszać wszelkie próby przestępstw w cyberprzestrzeni, nie tylko wtedy, gdy padniemy ich ofiarą. Wielu z nas uważa, że nie ma sensu tego robić, gdy udało nam się uniknąć najgorszego. Możemy zgłosić tego rodzaju sprawy zarówno na Policję, jak i do jednostek, które specjalizują się w kwestiach bezpieczeństwa w sieci (np. CERT, CSIRT).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Pamiętajmy, że nasze zgłoszenie może doprowadzić do zablokowania konkretnych treści w Internecie, co może uchronić mniej świadomych użytkowników sieci przed utratą ich oszczędności.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić