Komisja Europejska przesłała polskiemu rządowi ultimatum. Wymaga od władz wprowadzenia w życie decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej najpóźniej do połowy sierpnia. Jeżeli polski rząd nie ustosunkuje się do wysłanego przez KE listu i nie podejmie konkretnych działań, należy się spodziewać sankcji ze strony Unii Europejskiej.
O tym kroku ze strony KE poinformowała w rozmowie z TVN24 wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jurova. Jak powiedziała, Polska powinna poinformować KE na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia. Jeśli polski rząd nie potwierdzi, że podejmie wszelkie konieczne kroki w tym zakresie, Komisja rozpocznie procedurę naruszeniową.
Oznacza to, że również w tym przypadku poprosimy o zastosowanie sankcji finansowych, jeśli Polska nie naprawi sytuacji do 16 sierpnia - dodała.
TK: przepisy TSUE niezgodne z Konstytucją
W środę polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z Konstytucją RP.
W uzasadnieniu wyroku TK napisano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów. Na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK Trybunał Sprawiedliwości UE, uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej, wydał kolejne postanowienie o środkach tymczasowych w sprawie polskiego wymiaru sprawiedliwości.
"Natychmiastowe zawieszenie" przepisów krajowych
Unijny trybunał zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej m.in. w sprawach immunitetów sędziowskich.
W piątek I Prezes Sądu Najwyższego wydała oświadczenie, w którym uchyliła zarządzenie TSUE, które zamrażało działalność Izby Dyscyplinarnej. I prezes SN w wydanym oświadczeniu stwierdziła, że "Sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Rzeczypospolitej Polskiej, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom".
Czytaj także: Proboszcz nie przyjął mandatu. Czeka go sąd
Polska z bardzo słabą oceną
W poniedziałek Komisja Europejska przedstawiła również raport na temat przestrzegania zasad państwa prawa w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Jak podaje WP, Polska wypadła w raporcie bardzo słabo we wszystkich kategoriach.
Urzędnicy wskazali, że przyczyną niskiej oceny są przeprowadzone przez obecną władzę zmiany w wymiarze sprawiedliwości. "Reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym nowe rozwiązania, nadal budzą poważne obawy, o których mowa była w 2020 roku" - czytamy w raporcie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.