Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) docenia wysiłki Polski w walce z COVID-19. We wtorek na konferencji prasowej w szpitalu w Wolicy k. Kalisza przedstawicielka WHO oceniła, że nasz kraj dobrze sobie radzi z pandemią. Dodała, że od początku organizowano działania opiekuńcze dla chorych i zagrożonych.
Proces szczepień też przebiega bardzo sprawnie. Byłam zaszczepiona w Warszawie. Działanie tamtejszych służb było wspaniałe, a wszystko trwało zaledwie 15 minut – powiedziała dr Paloma Cuchi.
WHO o paszportach szczepionkowych. "Nie godzimy się na to, by dzielić ludzi na zaszczepionych i nie"
Jak twierdzi WHO, podawanie szczepionki nie jest na razie rekomendowane jako obowiązkowe. Zdaniem dr Cuchi, ludzie sami z siebie powinni rozumieć, że preparat jest dla ich dobra. Do tego przyczyniać ma się odpowiednia edukacja.
Oporność wobec szczepionki świadczy o braku zrozumienia lub złym zrozumieniu. Dlatego ogromną rolę odgrywają media – powiedziała.
Przedstawicielka WHO zabrała także głos na temat zakończenia pandemii. Stwierdziła, że trudno wskazać konkretny termin. Według dr Cuchi, od odnotowania pierwszego ogniska choroby zrobiono jednak bardzo dużo, aby ją poznać.
Pod koniec 2019 roku jeszcze nie wiedzieliśmy, co to jest COVID-19 i dlaczego ludzie umierają. Teraz wiemy, jakie środki zaradcze działają i zmniejszają zasięg pandemii. Widzimy coraz mniejszą grupę osób umierających i tych, którzy potrzebują pomocy – powiedziała.
Paszporty szczepionkowe mają według WHO być ważnym świadectwem i zbiorem informacji. Według przedstawicielki organizacji, nie można jednak korzystać z nich do ograniczania podróży.
Nie ma potrzeby, żeby dzielić ludzi na zaszczepionych i nie. Wszystko musimy robić mądrze – podkreśliła.
Przedstawicielka WHO odwiedziła polski szpital. Zbierała informacje na temat walki z koronawirusem
Dr Paloma Cuchi odwiedziła we wtorek Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy. Wizyta miała na celu zdobycie informacji na temat doświadczeń placówki w walce z koronawirusem i planów rehabilitacji pocovidowej.
WHO szuka takich szpitali, które podzielą się doświadczeniem i praktykami w walce z covidem. Ten szpital jest bardzo dobrym przykładem. Ważne jest, żeby wiedzieć, jak żyć z covidem i po covidzie. Dlatego gratuluję dyrektorowi i pani wicemarszałek. Aby uzyskać tak dobre wyniki, potrzebne jest wspaniałe przywództwo – stwierdziła.
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Paulina Stochniałek zauważyła, że szpital w Wolicy "wyjątkowo doświadczył koronawirusa, ponieważ był przekształcany na covidowy dwukrotnie". Dyrektor placówki Sławomir Wysocki ocenił natomiast, że spotkanie z dr Palomą Cuchi przyniesie wymierne korzyści pacjentom.
Planowane jest wybudowanie pawilonu do rehabilitacji dla osób po covidzie. Podczas spotkania padł pomył, żeby to był tzw. eco house, czyli zielony szpital ekologiczny, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany dwutlenek węgla. Na świecie jest ich tylko 120, a w Polsce jeszcze nie ma takiego. (…) Będzie w nim prowadzona rehabilitacja pocovidowa. Pacjenci będą uczyli się, jak poprawić wydolność i pojemność płuc i jak sobie radzić po ataku duszności – powiedział Wysocki.
Obejrzyj także: Koronawirus na świecie. Mocne słowa szefa WHO o szczepionkach
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.