Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Komunikat WHO. Śmiertelny wirus zaatakował. Walczą o życie 28-latka

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed wirusem, którego nazywa się "najgroźniejszą chorobą świata". Brytyjska służba zdrowia podkreśla, że śmiertelność w przypadku tego koronawirusa wynosi nawet 35 proc. Mowa o MERS-CoV. Do szpitala w Emiratach trafił 28-latek z pozytywnym wynikiem testu. Lekarze walczą o jego życie.

Komunikat WHO. Śmiertelny wirus zaatakował. Walczą o życie 28-latka
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich lekarze walczą o życie 28-latka (Pixabay)

Mężczyzna miał kontakt ze 108 osobami, ale wszystkie miały negatywny wynik testu. Od 2012 roku wiadomo, że głównymi rezerwuarami MERS-CoV są wielbłądy i nietoperze, dlatego też niewykluczone, że zakażone zostały także inne osoby.

28-latek zgłosił się do szpitala z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi i bólem przy oddawaniu moczu. Pięć dni później leżał na OIOMie pod respiratorem.

Naukowcy już w 2021 roku ostrzegali, że bliskowschodni zespół oddechowy, który jest wywoływany przez MERS-CoV, dzieli zaledwie kilka mutacji od zostania kolejną pandemią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wirus RSV, grypa, czy COVID-19 - jak je rozróżnić? Wirusolog wyjaśnia

Co wiemy o MERS

Tak, jak to wygląda w przypadku koronawirusów - MERS przenosi się drogą kropelkową. Objawia się gorączką, intensywnym odkrztuszaniem i dusznościami. Mogą też wystącpić objawy grypopodobne, albo dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Poważne przypadki mogą doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej, uszkodzenia nerek, wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej.

Jednak między MERS-CoV a SARS-CoV-2 jest zasadnicza różnica. W przypadku tego pierwszego do tej pory nie stwierdzono transmisji z człowieka na człowieka.

Praktycznie wszystkie potwierdzone zakażenia były zakażeniami odzwierzęcymi - mówi dr Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z portalem medonet.

Eksperta zastanawia jednak pewien fakt.

Pacjent (28-latek, który trafił do szpitala, przyp.red.) neguje jakikolwiek kontakt ze zwierzętami. I to jest faktycznie problem. Ja mogę powiedzieć tylko o tym, co zostało podane w komunikatach WHO. Teraz oczywiście wszyscy zastanawiają się, w jaki sposób on mógł się zakazić - mówi wirusolog.

Niepokojące statystyki

MERS zidentyfikowano po raz pierwszy w 2012 roku na bliskim wschodzie. Wówczas zachorowało wielu pracowników szpitali. Z kolei w 2015 roku choroba nawiedziła Koreę Południową, gdzie na 186 chorych osób 36 zmarło.

W sumie od 2012 roku na świecie odnotowano 2605 przypadków zachorowań i 936 zgonów z powodu MERS. Wciąż nie opracowano szczepionki przeciw tej chorobie.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Kasjerka Biedronki wrzuciła nagranie z pracy. Internauci zachwyceni
Włosy w roli głównej. Rozwiąż krzyżówkę pełną fryzjerskich zagadek
Wypadek kolejowy w Kuźni Raciborskiej Zderzyły się dwa pociągi
Dramat kelnerki w Korei Północnej. Reżim dał o sobie znać
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić