Prokuratura Rejonowa w Opatowie umorzyła dochodzenie dotyczące incydentu z koniem na trasie do Morskiego Oka. Zdarzenie miało miejsce 3 maja, kiedy koń o imieniu Lizus potknął się i upadł. Woźnica ocucił zwierzę, klepiąc je w nozdrza, po czym koń wstał i kontynuował pracę. Nagranie tej sytuacji trafiło do internetu, co wywołało reakcję obrońców praw zwierząt, którzy złożyli zawiadomienie o znęcaniu się nad koniem.
Biegły lekarz weterynarii, powołany przez prokuraturę, stwierdził, że przewrotka konia była przypadkowa i nie wynikała z przemęczenia ani problemów zdrowotnych. "Nie doszło do znęcania się nad koniem, a sposób ocucenia był zgodny z przyjętymi praktykami" - powiedział prokurator rejonowy Rafał Kobiec w rozmowie z PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elektryczne pojazdy zastąpią konie?
Po incydencie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się z obrońcami praw zwierząt oraz wozakami. Zawarto porozumienie, które obejmuje m.in. ograniczenie liczby pasażerów na wozach oraz testy elektrycznych busów na trasie do Morskiego Oka. W grudniu resort zakupił cztery elektryczne pojazdy, które od maja będą wozić turystów. Transport konny będzie funkcjonował równolegle.
Ekolodzy oraz lokalni przedsiębiorcy pozostają w konflikcie odnośnie przyszłości transportu konnego. Coraz więcej osób, w tym międzynarodowych turystów, korzysta z tej formy transportu, mimo rosnących kosztów i kontrowersji. Pomimo wprowadzenia testowych pojazdów elektrycznych, tradycyjny transport nadal cieszy się dużym zainteresowaniem.
Aktywiści nadal domagają się całkowitego wycofania koni z tej trasy, argumentując, że zwierzęta cierpią, ciągnąc wozy pod górę. Konie pracujące na tej trasie są regularnie badane przed sezonem turystycznym. W tym roku 303 z 307 koni przeszło pozytywnie badania weterynaryjne, a w ubiegłym roku dwa konie zostały wycofane z pracy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.