Mateusz Morawiecki podkreślił konieczność dofinansowania rozwoju dawnych pegeerowskich wsi. Premier zapowiedział wsparcie dla takich miejscowości w wysokości 250 milionów złotych. Gminy mogą złożyć trzy wnioski o zapomogę – w wysokości minimum 50 tysięcy, a maksymalnie – 5 milionów złotych. Finansowanie odbędzie się w ramach Fundusz Inwestycji Lokalnych.
Przeczytaj także: Godzina policyjna w sylwestra? Jasny komunikat Morawieckiego!
Fundusz Inwestycji Lokalnych – wsparcie dla najbiedniejszych gmin i powiatów
Paweł Szefernaker określi decyzję PiS "historyczną" i podkreślił, że to pierwsza taka inicjatywa skierowana do popegeerowskich wsi. Sekretarz Stanu uważa, że w ubiegłych latach istnienia III Rzeczpospolitej problemy najbiedniejszych gmin i powiatów były lekceważone przez ówczesny rząd.
Przeczytaj także: COVID-19 zaatakuje ostrzej po świętach? Morawiecki ostrzega
Gminy będą miały 40 dni na złożenie wniosków. Szefernaker podkreślił, że rządowi najbardziej zależy na inwestycjach w celu rozwiązania najpoważniejszych problemów. Jako takie określił m.in. kwestie wskazane przez samych mieszkańców.
Jestem przekonany, że jest to pierwszy krok – ale nie ostatni – walki z tą nierównością, która miała miejsce w latach 80. i z którą mierzymy się do dzisiaj – podkreślił Paweł Szefernaker w trakcie konferencji.
Przeczytaj także: "Mam nadzieję, że zażartował". Morawiecki o obietnicy Kaczyńskiego
W trakcie konferencji ze strony dziennikarzy padło pytanie o warunek powrotu dzieci do szkół. Mateusz Morawiecki przyznał, że niemożliwym jest zakładanie, w jakim kierunku rozwinie się pandemia COVID-19, opierając się na planie wykonywania szczepień. Premier podkreślił, że są już widoczne symptomy III fali koronawirusa i dlatego niemożliwym jest precyzyjne wskazanie, kiedy placówki oświatowe znowu zostaną otwarte.
Na koniec konferencji padło pytanie o obostrzenia, jakie mają obowiązywać w sylwestra i podstawę prawną do ich egzekwowania. Paweł Szefernaker wyjaśnił, że istnieje taki przepis, jednak to policyjny patrol będzie weryfikować i następnie decydować, czy zachowanie zatrzymanej osoby jest zgodne z obowiązującym nakazem, czy nie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.