Mateusz Morawiecki potwierdził, że większość osób, które dziś chorują na COVID-19, zaraziło się koronawirusem około 2-4 tygodnie temu. Premier Polski ogłosił również "100 dni solidarności" – to okres przed rozpoczęciem szczepień na koronawirusa.
Koronawirus w Polsce. Konferencja Mateusza Morawieckiego. "100 dni solidarności" i otwarcie galerii handlowych
Mateusz Morawiecki ogłosił, że placówki handlowe będą mogły działać od 30 listopada, jednak wyłącznie w najwyższym reżimie sanitarnym. Oznacza to ponowne otwarcie m.in. galerii handlowych i sklepów meblowych. Premier potwierdził, że za radą epidemiologów inne miejsca dotychczas zamknięte – jak muzea czy siłownie – wciąż pozostaną nieczynne.
Przeczytaj także: Szczepionka na COVID-19 będzie obowiązkowa? Znamy odpowiedź
Premier odniósł się także do kwestii szkół. Rząd zdecydował, że placówki edukacyjne pozostaną zamknięte co najmniej do 23-24 grudnia. Nastąpi również kumulacja ferii zimowych. Do tej pory ich daty różniły się ze względu na województwa, jednak w 2021 roku odbędą się w jednym terminie.
Morawiecki zapowiedział, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, rozpocznie się dystrybucja szczepionki na koronawirusa. Celem rządu jest zadbanie, aby Polacy dotrwali do tego momentu z jak najmniejszymi stratami. Podkreślił, że powodzenie w walce z COVID-19 zależy przede wszystkim od samodyscypliny mieszkańców kraju.
Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin o pandemii COVID-19
Jarosław Gowin pochwalił plan rządu i podobnie jak premier podkreślił wagę samodyscypliny Polaków. Jak zaznaczył, gdyby rząd nie stosował rygorów, zagrożone byłoby nie tylko życie mieszkańców kraju, lecz także ich miejsca pracy.
Gowin poinformował, że nowe obostrzenia zostały skonsultowane z przedstawicielami branży handlowej, w tym członkami związków zawodowych. Potwierdził uchwalenie pierwszego pakietu pomocowego dla przedsiębiorców. W przyszłości powstanie kolejny, który obejmie przedstawicieli branż w mniejszym stopniu dotkniętych pandemią COVID-19.
Przeczytaj także: Lockdown na Boże Narodzenie? Minister zdrowia wzbudził niepokój
Szczegóły odnośnie pakietu pomocowego obejmą m.in. możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych. Będą one zaadresowane przede wszystkim do miejsc, które zostały najdotkliwiej pokrzywdzone przez COVID-19, czyli m.in. hoteli, biur podróży, instytucji kultury czy klubów fitness.
Zarówno Mateusz Morawiecki, jak i Jarosław Gowin poruszyli temat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Obaj politycy apelowali, aby spędzić je wyłącznie w gronie najbliższych i powstrzymać się od podróży lub spotkań z dalszymi członkami rodziny.
Minister Zdrowia planuje wprowadzenia narodowej kwarantanny?
Minister zdrowia podkreślił, że jeśli zbliżmy się do granicy średnio 19 tysięcy zachorowań dziennie, nastąpi powrót do strefy czerwonej. Gdy liczba spadnie aż do 10 tysięcy – żółtej. Adam Niedzielski zaznaczył jednak, że rząd przewiduje wzrost liczby zarażeń, a także rozważa wprowadzenie narodowej kwarantanny.
Przeczytaj także: Etapy odmrażania gospodarki. Mateusz Morawiecki szykuje plan. Co zostanie otwarte?
Adam Niedzielski podkreślił wagę przestrzegania podstawowych obostrzeń, w tym m.in. mycia rąk czy wietrzenia pomieszczeń. Zapowiedział, że za trzy tygodnie sytuacja zostanie powtórnie przeanalizowana i jeśli okaże się, że doszło do jej poprawy lub pogorszenia, Ministerstwo Zdrowia przedstawi nowe zalecenia.
Konferencja prasowa. Będą ograniczenia w przemieszczaniu się
Ze względów bezpieczeństwa dziennikarze uczestniczyli w konferencji online. Padło m.in. pytanie o szczepionki, na które odpowiedział Mateusz Morawiecki.
Premier potwierdził, że spotkał się z kierownictwem koncernów AstraZeneca i Pfizer. Wspólnie ustalili, że kiedy tylko szczepionki na koronawirusa staną się dostępne dla państw Unii Europejskiej, wystąpi o dostarczenie tylu, ile przysługuje na kraj o takiej liczbie ludności jak Polska.
Przeczytaj także: Dramatyczna sytuacja w Polsce. Stosy ciał zmarłych na COVID-19
Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zamierza wprowadzić ograniczenie w przemieszczaniu się. W związku z tym poprosił, aby Polacy koniecznie powstrzymali się od planowania podróży świątecznych – przede wszystkim zagranicznych – albo dużych spotkań rodzinnych. Nie jest wykluczone, że w grudniu nastąpi też zwiększenie liczby niedziel handlowych, jednak dyskusje ze związkami zawodowymi odnośnie tej kwestii wciąż trwają.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.