Adam Niedzielski poinformował, że rośnie zarówno zajętość łóżek szpitalnych, jak i liczba pacjentów zgłaszających się z objawami COVID-19. Jednocześnie podkreślił, że sytuacja jest zróżnicowana w zależności od poszczególnych regionów.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwach warmińsko-mazurskim, pomorskim – już objętych ograniczeniami – oraz mazowieckim oraz lubuskim. W konsekwencji minister zdrowia zdecydował się na wprowadzenie na dwóch ostatnich terenach analogicznych obostrzeń, jakie obowiązywały na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach.
Koronawirus w Polsce – obostrzenia
Rząd podjął decyzję o dalszej regionalizacji obostrzeń. Lockdownem objęto kolejne województwa – mazowieckie oraz lubuskie. Mają one jedne z najwyższych wskaźników zakażeń w Polsce, niemal o 25 proc. wyższe niż średnia krajowa.
Minister zdrowia ogłosił także przedłużenie zamknięcia woj. warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. W tych regionach nadal obserwowane są wysokie liczby zakażeń.
Obostrzenia będą obowiązywać od soboty 13 do niedzieli 28 marca. W województwach mazowieckim i lubuskim – od poniedziałku 15 marca, aby dać mieszkańcom czas na przygotowania. Restrykcje obejmują nauczanie hybrydowe w klasach I-III, ograniczenie działalności galerii handlowych oraz zamknięcie kin, teatrów, muzeów i obiektów kultury, a także basenów, obiektów sportowych i kasyn.
Adam Niedzielski podkreślił, że rząd na razie zamierza poprzestać na regionalizacji we wprowadzeniu obostrzeń. Nie wyklucza jednak sytuacji, gdy konieczne okaże się objęcie lockdownem całej Polski. Zapowiedział również, że w ramach wsparcia do wybranych regionów zostanie dostarczonych 25 milionów maseczek ochronnych – 21 mln dla mieszkańców woj. mazowieckiego i 4 mln dla lubuskiego.
Ministerstwo zdrowia podjęło również decyzję o dopuszczeniu wyjątków w noszeniu maseczek dla osób, które mają trudności z oddychaniem. Należą do nich m.in. podopieczni DPS-ów. Szczegółowa lista dolegliwości, jakie "zwalniają" z nakazu osłaniania ust i nosa, znajduje się w specjalnym rozporządzeniu ministerstwa. Dodatkowo takie osoby muszą każdorazowo mieć przy sobie specjalne zaświadczenie lekarskie.
W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało o 21 405 zakażeniach koronawirusem oraz 375 zgonach. To największy dobowy przyrost zakażeń od początku 2021 r. Łącznie w Polsce potwierdzono 1 828 313 przypadków i 45 997 ofiar śmiertelnych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.