Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Co z Polakami w Libanie?

Konflikt na Bliskim Wschodzie niepokojąco przybiera na sile. Już niebawem swoim zasięgiem może objąć Liban, w którym mieszka wielu naszych rodaków. Czy w razie zagrożenia Polska będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwo?

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Co z Polakami w Libanie?
Sytuacja w Libanie jest coraz bardziej niebezpieczna (GETTY, NurPhoto)

Konflikt na Bliskim Wschodzie coraz bardziej się zaognia. W ostatnim czasie szczególnie niepokojąca sytuacja jest w Libanie, gdzie mieszka wielu Polaków. "Fakt" zapytał polskie MSZ, czy w razie zagrożenia mogą oni liczyć na pomoc ze strony naszego kraju.

W poniedziałek 24 czerwca szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że konflikt na Bliskim Wschodzie może rozszerzyć się na Liban. "Jesteśmy w przededniu rozszerzenia się wojny" - zaalarmował.

Ryzyko, że wojna ta będzie miała wpływ na południe Libanu i rozszerzy się na inne kraje, jest z każdym dniem większe - powiedział Borrell dziennikarzom przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE w Luksemburgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Libański Hezbollah demonstruje potęgę. To jedyne takie miejsce na świecie

Konflikt rozszerzy się na Liban?

W czerwcu Hezbollah zaatakował izraelskie miasta i obiekty wojskowe największymi salwami rakiet i dronów w dotychczasowych działaniach wojennych, po tym jak izraelski atak zabił najwyższego rangą dowódcę Hezbollahu - przypomina Reuters.

Przywódca Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah powiedział w ubiegłym tygodniu, że nigdzie w Izraelu nie będzie bezpiecznie, jeśli wybuchnie pełnowymiarowa wojna, a także po raz pierwszy zagroził państwu członkowskiemu UE - Cyprowi.

Niemiecka ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że sytuacja między Izraelem a Hezbollahem jest bardzo niepokojąca i wkrótce uda się do Libanu.

Co z Polakami przebywającymi w Libanie?

Odnośnie sytuacji w Libanie, "Fakt" skontaktował się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Redakcja zapytała, czy planowana jest ewakuacja Polaków z tego kraju.

- Lotnisko w Bejrucie funkcjonuje obecnie normalnie i wszyscy zainteresowani wyjazdem mogą to uczynić bez przeszkód. Ewentualne decyzje dotyczące ewakuacji będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji - odpowiedział resort.

Jest to najwyższy poziom ostrzeżeń. W odniesieniu do Izraela Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży do: obszaru przylegającego do Strefy Gazy, strefy przygranicznej z Libanem i Syrią oraz do Jerozolimy. Na pozostałym terytorium Izraela MSZ odradza podróży, które nie są konieczne - wyjaśniło polskie MSZ.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić