Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Co z Polakami w Libanie?

Konflikt na Bliskim Wschodzie niepokojąco przybiera na sile. Już niebawem swoim zasięgiem może objąć Liban, w którym mieszka wielu naszych rodaków. Czy w razie zagrożenia Polska będzie w stanie zapewnić im bezpieczeństwo?

Konflikt na Bliskim Wschodzie. Co z Polakami w Libanie?
Sytuacja w Libanie jest coraz bardziej niebezpieczna (GETTY, NurPhoto)

Konflikt na Bliskim Wschodzie coraz bardziej się zaognia. W ostatnim czasie szczególnie niepokojąca sytuacja jest w Libanie, gdzie mieszka wielu Polaków. "Fakt" zapytał polskie MSZ, czy w razie zagrożenia mogą oni liczyć na pomoc ze strony naszego kraju.

W poniedziałek 24 czerwca szef dyplomacji UE Josep Borrell powiedział, że konflikt na Bliskim Wschodzie może rozszerzyć się na Liban. "Jesteśmy w przededniu rozszerzenia się wojny" - zaalarmował.

Ryzyko, że wojna ta będzie miała wpływ na południe Libanu i rozszerzy się na inne kraje, jest z każdym dniem większe - powiedział Borrell dziennikarzom przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich UE w Luksemburgu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Libański Hezbollah demonstruje potęgę. To jedyne takie miejsce na świecie

Konflikt rozszerzy się na Liban?

W czerwcu Hezbollah zaatakował izraelskie miasta i obiekty wojskowe największymi salwami rakiet i dronów w dotychczasowych działaniach wojennych, po tym jak izraelski atak zabił najwyższego rangą dowódcę Hezbollahu - przypomina Reuters.

Przywódca Hezbollahu Sajed Hasan Nasrallah powiedział w ubiegłym tygodniu, że nigdzie w Izraelu nie będzie bezpiecznie, jeśli wybuchnie pełnowymiarowa wojna, a także po raz pierwszy zagroził państwu członkowskiemu UE - Cyprowi.

Niemiecka ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock powiedziała, że sytuacja między Izraelem a Hezbollahem jest bardzo niepokojąca i wkrótce uda się do Libanu.

Co z Polakami przebywającymi w Libanie?

Odnośnie sytuacji w Libanie, "Fakt" skontaktował się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Redakcja zapytała, czy planowana jest ewakuacja Polaków z tego kraju.

- Lotnisko w Bejrucie funkcjonuje obecnie normalnie i wszyscy zainteresowani wyjazdem mogą to uczynić bez przeszkód. Ewentualne decyzje dotyczące ewakuacji będą podejmowane w zależności od rozwoju sytuacji - odpowiedział resort.

Jest to najwyższy poziom ostrzeżeń. W odniesieniu do Izraela Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkich podróży do: obszaru przylegającego do Strefy Gazy, strefy przygranicznej z Libanem i Syrią oraz do Jerozolimy. Na pozostałym terytorium Izraela MSZ odradza podróży, które nie są konieczne - wyjaśniło polskie MSZ.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić