Poczta Polska ogłosiła nowy etap wdrożenia usługi doręczeń elektronicznych. Oznacza on koniec tradycyjnych papierowych listów i awiz. Od 1 stycznia 2025 r. podmioty publiczne, takie jak samorządy i urzędy, oraz osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, w tym notariusze, adwokaci i księgowi, są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń.
Zbliża się koniec nadawania papierowych listów i awiz oraz konieczności odbierania listów poleconych urzędowych czy korespondencji pomiędzy firmami i zwykłymi osobami w tradycyjnej, papierowej, formie — powiedział Dariusz Śpiewak, wiceprezes Poczty Polskiej, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Śpiewak podkreślił, że zmiany te eliminują konieczność drukowania, pieczętowania i wysyłania listów poleconych w tradycyjnej formie. Zamiast tego, korespondencja będzie przesyłana elektronicznie za pomocą e-Doręczeń.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aby skorzystać z tej usługi, należy założyć adres do doręczeń elektronicznych (ADE) poprzez stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl. Po założeniu ADE użytkownik może aktywować usługę e-Doręczeń, co umożliwia odbieranie i wysyłanie listów poleconych z potwierdzeniem odbioru oraz dodawanie załączników.
Bezpieczeństwo i dostępność
Poczta Polska zapewnia, że korzystanie z e-Doręczeń jest bezpieczniejsze niż tradycyjna poczta e-mail. System umożliwia dostęp do przesyłek 24/7 z dowolnego miejsca na świecie, gdzie jest internet.
Zakładanie ADE nie jest obowiązkowe dla osób fizycznych. Jeśli obywatel nie zdecyduje się na tę opcję, nadal będzie otrzymywał listy polecone w formie papierowej. Docelowo odbiór e-doręczeń ma być możliwy również w aplikacji mObywatel.
Aby sprawdzić, czy dany urząd korzysta z e-Doręczeń, można odwiedzić stronę: https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/sprawdz-czy-twoj-urzad-korzysta-z-e-doreczen.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.