Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga | 
aktualizacja 

Koniec świata wg Stephena Hawkinga. Nim zmarł, naukowiec ostrzegał ludzkość

660

Zmarły w 2018 roku Stephen Hawking, jeden z najbardziej wpływowych naukowców naszych czasów, pozostawił po sobie szereg teorii a także przewidywań dotyczących przyszłości naszej planety. W jednym z najbardziej znanych oświadczeń wskazał, że ludzkość może zakończyć swoją egzystencję szybciej, niż się spodziewamy.

Koniec świata wg Stephena Hawkinga. Nim zmarł, naukowiec ostrzegał ludzkość
Stephen Hawking wiedział mówił w 2017 roku o końcu świata. (Getty Images, Paul E. Alers)

W listopadzie 2017 roku, podczas szczytu Tencent WE, Hawking wyraził swoje obawy związane z nieustannym wzrostem populacji oraz konsumpcją energii. Podkreślał, że jeśli ludzkość nie zmieni swojego podejścia do tych kwestii, nasza planeta stanie się niezdatna do życia już za ok. 600 lat.

Do roku 2600 populacja świata będzie tak wysoka, że ludzie będą żyli stłoczeni jak w puszce, a zużycie energii elektrycznej sprawi, że Ziemia rozgrzeje się do czerwoności - przewidywał Hawking.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sikorski wyszedł ze studia. "Odbieram to jako formę prowokacji"

Słynny fizyk uważał, że tempo wzrostu ludności nie jest zrównoważone i że będzie się ono kumulować, prowadząc do nieodwracalnych skutków. - Ten wykładniczy wzrost nie może trwać przez następne tysiąclecie – mówił Hawking głosem generowanym komputerowo, podkreślając, że bez podjęcia radykalnych działań świat stanie się "ogromną kulą ognia".

Jego prognozy były oparte na danych demograficznych, według których populacja globu podwajała się co 40 lat, co przy utrzymaniu tego trendu grozi przeludnieniem i katastrofą ekologiczną.

Naukowe wsparcie czy fałszywe alarmy?

W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, jakoby NASA potwierdziła obawy Hawkinga, jednak rzecznik agencji jednoznacznie temu zaprzeczył.

NASA nie wysunęła takiego twierdzenia. Przez ponad 50 lat NASA badała naszą planetę, dostarczając informacji, które bezpośrednio przynoszą korzyści ludzkości i tworząc obserwacje, które można zebrać tylko w kosmosie – przekazał rzecznik.

Hawking o katastrofie klimatycznej i innych zagrożeniach

Zaniepokojony przyszłością, Hawking podkreślał, że głównymi przyczynami potencjalnej zagłady będą globalne ocieplenie, zmiany klimatyczne oraz efekt cieplarniany.

Chociaż prawdopodobieństwo katastrofy na planecie Ziemia w danym roku może być dość niskie, z czasem się kumuluje i staje się niemal pewne w ciągu następnego tysiąca lub 10 tys. lat — mówił w 2016 roku dla BBC.

Ta prognoza, oparta na analizie zmian środowiskowych, stanowiła jedno z jego najważniejszych ostrzeżeń. Jednak klimat nie był jedynym zagrożeniem, które Hawking widział dla przyszłości ludzkości.

Wielokrotnie przestrzegał także przed niebezpieczeństwami związanymi z wojną nuklearną, rozwojem sztucznej inteligencji oraz globalną pandemią. Dla Hawkinga były to kluczowe kwestie, które, jeśli pozostawione bez kontroli, mogłyby skrócić egzystencję ludzkości na Ziemi.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kłopoty byłego reprezentanta Polski. Został zatrzymany przez CBA
Patent na zamrożone szyby w aucie. Zapomnij o skrobaniu
Nie żyje Jaromir Netzel. Był znanym adwokatem i prezesem PZU
Ten trik pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy śrubokręt
Medytowali ze zwłokami, by zyskać supermoce. Policja odkryła 12 ciał
TVN odwoła się od kary KRRiT. "To godzi w wolność słowa"
Leśnicy przeszukują lasy. Chodzi o groźne szkodniki
Jak zrobić czarny czosnek? Przepis na niezwykły dodatek do dań
Tak odstraszysz gołębie z balkonu. Prosty i skuteczny sposób
Uderzyła w Ukrainę. Miasto zaatakowane międzykontynentalną rakietą balistyczną
W PRL-u dzieci się nim zajadały. Poznaj przepis na kultowy przysmak
TVN ukarany przez KRRiT za reportaż o o. Tadeuszu Rydzyku
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić